Ahogy botrányok idején a Fidesz--FKGP koalíció történetében lenni szokott, Orbán Viktor lépett először: menesztette a balesetet okozó Nógrádi László közlekedési minisztert. Bár a szerencsétlenségnek és a kisgazda botránysorozatnak semmi köze sincs egymáshoz, a lépés nemcsak arra alkalmas, hogy csökkentse a kormányt ért támadásokat, hanem üzenet Torgyán József és a kisgazdapárt híveinek is: a koalíció megítélését veszélyeztető botrányhősöket a Fidesz meneszti, az FKGP viszont védi.
Orbán Viktornak volt egy víziója arról, miként lehet megkísérelni a lehetetlent, kormányozni a kisgazdákkal. Úgy építette fel a koalíciót, hogy élesen elkülönültek egymástól a Fidesz és az FKGP által felügyelt területek, "tiszta" minisztériumi vezetések alakultak, és a Torgyán Józseffel kötött gentlemen's agreement valahogy úgy szólt: békésen kormányozhat a két párt, nem annyira együttműködve, mint inkább egymás mellett, feltéve, ha mindkét fél a gondosan megrajzolt körökön belül marad.
A miniszterelnök ezzel a Fidesz mellé emelte az FKGP-t, nem a partvonalra igyekezett állítani Torgyán Józsefet, hanem megosztani vele a kormányzati felelősséget. (E szcenárió nyomán furcsa képződmény alakult Orbán-kabinet címszó alatt: két, lényegében egymástól független kormány egy struktúrában. Egy főként szakértőkből álló miniszteri csapat, amelynek tagjai Orbán Viktornak, és egy, melynek -- hogy kíméletes legyek -- csetlő-botló kisgazdái Torgyán Józsefnek tartoztak felelősséggel. Ezen a ponton megbomlik az erős, elnöki rendszerű kormányzásról vallott orbáni tétel, de ez egy másik írás témája.)
A rendszer kívülről működőképesnek látszott, az előző koalíciókkal összehasonlítva zökkenőmentesen kormányzott a Fidesz és az FKGP. A pártok nem vívtak nagy ütközeteket, nem a kialakított struktúra alapjait kérdőjelezték meg minduntalan, hanem alkudoztak egymással pénzről, paripáról, fegyverről. Orbán Viktor és Torgyán József négyszemközti megbeszéléseik után mosolyagtak a kamerákba.
A pr-akciók mögé nézve azonban már néhány hónapnyi együttkormányzás után világossá vált (valamikor a légügyi dinasztia felvirágzása idején), hogy Orbán Viktor tévedett. A kisgazdákkal lehetetlen kormányozni, nemcsak szakmai hozzá nem értésük, hanem mérhetetlen szerzési vágyuk miatt is könnyen terhessé válhatnak a koalíció számára.
A Fidesz ennek felismerése óta az FKGP szavazóinak megszerzésén dolgozik. Ha megfékezni nem tudja, megpróbálja integrálni a kisgazdákat. Minden, a botrányokat lezárni szándékozó tette egyben üzenet is a párt szimpatizánsainak. "Mi leváltjuk a 21 éves fiút elgázoló minisztert, ti menesztitek a korruptakat leleplezőket". (Most éppen a Környezetgazdálkodási Intézetben -- kisgazda módon -- rendet teremtők vannak soron. Alig nevezte ki az új miniszter, Ligetvári Ferenc Bácskay Jánost, máris meg kellett válnia tőle. S most Mujzer János, az ügyészség előtt kisgazdákat gyanúsító kisgazda van soron.)
Az FKGP, az 1998-as választáson 13 százalékot szerzett párt ma a parlamentbe jutási küszöb alatti, 3 százalékos támogatottságot tudhat maga mögött. Torgyán József, ha helyén marad is a 2002-es választásokig, nem fog tudni a kampányban "a Független Kisgazda-, Földmunkás- és Polgári Párt népszerűségének töretlen növekedéséről", "választási győzelmi esélyeiről" beszélni (illetve beszélni tud ő mindenről, de vélhetően ezt már maradék szavazói sem hiszik majd el neki). A fideszes szavazatszerző stratégia, a számokat tekintve, működőképesnek látszik. Az FKGP és az MDF éppen annyi támogatót veszített az elmúlt két-három hónapban, amennyit a Fidesz szerzett.
Kérdéses azonban, hogy nem éppen ez a stratégia váltott-e ki a korábbiaknál nagyobb kisgazda botrányokat? A meggyengült Torgyán József egykori pártkatonái ugyanis elkezdték "feldobni" egymást, mert számukra is világossá vált, jó részükre a jövőben nem lesz szükség. Az üzenet tehát célba ért, de nemcsak a kisgazda választókat, hanem politikusaikat is megtalálta.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.