Járai Zsigmond pénzügyminiszter tegnapelőtt bejelentette, hogy 221 milliárd forint többletbevételt tervez a PM. A zárszámadási törvény ebből csak 145 millió sorsa felett rendelkezik.
A központi kassza hiánya az első tíz hónap elteltével az éves előirányzat 26,7 százalékán áll, 105 milliárd forint. Összességében tehát 145,4 milliárd forint decemberben a terveket nem veszélyeztető, még szabadon felhasználható forrás.
Ez a nyugdíjemelési stratégiát is magyarázza. A novemberi, 3 százalékpontos korrekciót még sokan furcsállóan fogadták, hiszen a svájci indexáláshoz használt inflációs és bérkiáramlási adatok mindössze 2,6 százalékot tettek volna szükségessé. A 3 százalékhoz még hiányzó 0,4 százalékra ráfogták, azt "kamatként" kapják a nyugdíjasok. Hogy pontosan minek a milyen kamata, persze senkit sem érdekelt, fő, hogy van.
Ha valaki az év végére reális inflációval végigszámolja a szükséges emelést, persze rájön, miért kap kamatot: azért, mert novemberben a PM nem a teljesülő áremelkedési ütem mellett indexált. Mint ahogyan azt is borítékolni lehet, hogy 2002 elején szintén jó kis nyugdíjkorrekció várható, az 5-7 százalékos (ma már inkább 7-nek emlegetett) infláció csak nagy szerencsével teljesülhet. A PM természetesen hivatalból optimista.
A következő év sem ígér átláthatóbb fiskust. A többletek kihelyezése már megkezdődött. Az IMF is felhívja a figyelmet: nem korrekt az ÁPV Rt.--MFB vonalon egyenleget csinálni. A csillámpor-stratégia persze alkalmazható.
Ugyan Járai nyilatkozza, hogy a jövő évi költségvetés az IMF-szempontok szerint is átlátható lesz, és még azt is hozzáteszi: az unió a következő évek költségvetése alapján dönt csatlakozási érettségünkről. Bizalmasan kezeli ugyanakkor a minisztérium azt a tényt, hogy az európai statisztikai hivatal rendszere (bizonyos Esa95) szerint az államháztartás hiánya jelenleg 6 százalékon áll, azaz kétszer akkora, mint a csatlakozni kívánók elé állított maastrichti kritérium.
Van más trükk is a transzparencia ellen. Senki nem tudja, mennyibe kerül majd a köztisztviselői életpályaprogram. A büdzsé 20,7 milliárdot különít el rá, de felülről nyitott alapot hoznak létre a finanszírozáshoz. Ez azt jelenti, hogy bármennyit ki lehet venni a kalapból, annak pótlására a kormány előteremti a fedezetet. Nyáron még jó tízmilliárddal többe került mindez. És hogy a különbözetet miből fedezik? Természetesen a jövő évi többletbevételekből. Ami nincs. Vagy mégis?
A pénzügyminiszter szerint nem kell a költségvetési tervet felülvizsgálni. Ugyanakkor a jövő évi, közismerten erősen inflációfüggő áfa- és szja-előirányzatokat könnyedén emelte a kormány, persze csak annyival, amennyi forrásra a kormányoldali módosító indítványoknak szüksége volt. A miniszterek egyébként már most is összemosolyognak, amikor szóba kerül, hogy most még nincs pénz a büdzsében, de majd fél év múlva... Bíznak abban, hogy talán nekik is jut valami abból a remélt mannából.
A választások előtt mindenesetre lesz pénz osztogatni, és a beruházások látványos beindítása is most olvasható a négyéves ciklusra tervező naptárban. Hogy a szociális ágazat és a pedagógustársadalom csak fél évvel a választások előtt számíthat reálértékben emelésre? És hogy az nem 20, hanem éves átlagban 10 százalék lesz?
Ja, mindenre azért nem futja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.