Nem normalizálódnak az agrárkapcsolatok Magyarország és az Európai Unió között a tavalyi kukoricaügy óta. Mi persze igyekszünk továbbra is úgy feltüntetni az esetet, hogy az nem befolyásolja a kétoldalú viszonyt. De az agrárkereskedelmi feszültség -- amely egyébként példátlan a társulási megállapodás aláírása óta -- nem akar szűnni, sőt mintha a tengerivita egyre komolyabb bonyodalmakat okozna.
Sajnos az Európai Bizottság változatlanul úgy ítéli meg, hogy a kukoricaexport-stop, majd a későbbi kétoldalú megállapodás kapcsán Magyarország átveri. A bizalmatlanság pedig fokozódik, mivel a szándékos megtévesztés gyanúját a sorozatos magyarázkodásokkal sem sikerült eloszlatni.
A viszály következménye már tavaly az volt, hogy az EU-ban -- szintén példátlan módon -- napirendre került a retorzió lehetősége Magyarországgal szemben. A büntetés akkor a borágazatot fenyegette, most viszont már a pulykaexportőröket is sújthatja. Brüsszel ugyanis nem hajlandó soron kívül bővíteni a kimerülőfélben lévő vámmentes magyar kiviteli kvótát, így a pulykaszállítások egy része februártól leállhat a tetemes vámnövekedés miatt.
A bizottsági illetékesek az elutasítást elsősorban piaci okokkal indokolják, de érzékeltetik azt is, hogy pulykaügyben hiába kérünk, amíg a kukoricaproblémát nem oldjuk meg. Sőt, Brüsszelben már azt is hangoztatják, hogy az Európai Bizottság valamennyi elé kerülő újabb magyar agrárkereskedelmi igényt elutasítaná, amíg a tengerivita nem zárul le. A legfrissebb üzenet tehát az, hogy egyelőre ne csak a pulykával, mással se próbálkozzunk.
Szerencsénk, hogy e vélemények még nem hivatalos brüsszeli álláspontként fogalmazódnak meg. Mindazonáltal furcsa, hogy nálunk senki sem vizsgálja, felelős-e valaki az agrárkapcsolatok romlásáért. Pedig kukoricaügyben találna jó néhány olyan meggondolatlan és elhibázott FVM-es nyilatkozatot, amely alkalmas volt a viszony megrontására, mivel a magyar exportstopot megindokolhatatlanná tette.
Valószínű, hogy az eseményeket a napvilágot látott, ellentmondásos FVM-információk alapvetően meghatározták. Nem elképzelhetetlen, hogy az EU bizalmát már csak egy új agrárvezetés szerezheti vissza 2002 után.
Hazafi László-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.