Az USA-ban a jegybanki szerepkört betöltő Federal Reserve (Fed) tavaly decemberben felülvizsgálta korábbi helyzetértékelését. Az új álláspont szerint a Fed az inflációs nyomással szemben a gazdasági növekedés lassulását tartja az amerikai gazdaságra leselkedő nagyobb veszélynek. Ennek jegyében 2001. január 3-án az irányadó jegybanki kamatlábat 0,5 százalékponttal, 6,5-ről 6 százalékra csökkentette. Ezt a lépést a gazdasági szereplők nem várták. A szakértők arra gondoltak, hogy az amerikai gazdaság a korábban feltételezettnél sokkal kedvezőtlenebb helyzetben van, a recessziós fenyegetés nagyobb annál, mint amire a piaci szereplők a rendelkezésükre álló információkból következtettek.
A The Economist brit gazdasági hetilap szerint az irányadó jegybanki kamatláb csökkentésének egyik fő oka az lehetett, hogy az USA-ban 2001. január első három hetében mintegy 600 milliárd dollár értékű hitelviszonyt megtestesítő értékpapírt kellett refinanszírozni. A kamatlábmérséklés e finanszírozási terheket kívánta mérsékelni. Emellett a Fed azt is meg kívánta akadályozni, hogy a kevésbé jó helyzetben lévő, a hosszú lejáratú kötvényfinanszírozásból már kiszorult vállalatoknak a rövid lejáratú kereskedelmi értékpapírok piacát is el kelljen hagyniuk. A kamatlábcsökkentés az amerikai bankrendszeren is segíteni kívánt. Az utóbbi időben a bankrendszer hiteleinek minősége sokat romlott, emelkedett a problémás, vagy azzá váló hitelek aránya. A kamatlábcsökkentés különösen jól jött az USA egyik legnagyobb pénzintézetének, a Bank of Americának, amely származékos ügyleteken nagy veszteségeket szenvedett.
Alan Greenspan Fed-elnök legutóbbi, január közepén történt kongresszusi meghallgatásán már felhívta a figyelmet arra, hogy az USA gazdasági növekedési üteme 2000 negyedik negyedévében közel állt a nullához. A később nyilvánosságra hozott tényleges adat 1,4 százalék volt. 1995 közepe óta ez a legalacsonyabb negyedéves GDP-dinamika.
Ezek után senki nem lepődött meg azon, hogy a piaci várakozásokkal összhangban a Federal Reserve arra illetékes nyíltpiaci bizottsága 2001. január 31-i ülésén az irányadó jegybanki kamatlábat újabb 0,5 százalékponttal, 5,5 százalékra csökkentette. A Fed ugyancsak 0,5 százalékponttal mérsékelte a manapság már inkább szimbolikus jelentőségűnek tartott diszkontrátát, ami egyébként a mindenkori irányadó jegybanki kamatlábnál 0,5 százalékponttal alacsonyabb.
A januárban végrehajtott két kamatlábcsökkentés hosszabb távon, legkevesebb hat hónapos, de inkább kilenc-tizennyolc hónapos késéssel érezteti hatását teljes súllyal a gazdasági folyamatokban. Azokban a szektorokban, amelyek kamatlábérzékenyek (lakásépítés, tartós fogyasztási cikkek vásárlása hitelre stb.), ez a hatás rövidebb időn belül érvényre jut, és mértéke nagyobb, mint a kevésbé kamatlábérzékeny tevékenységi területeken.
Rövid távon a kamatlábcsökkentésnek a pszichológiai hatása érvényesül. Általános irányzatként az alacsonyabb kamatlábak mellett a részvénybefektetések vonzóbbak a kötvényekkel szemben. A jelenlegi helyzetben az irányadó amerikai kamatláb mérséklése -. egyéb tényezők változatlanságát feltételezve -- alulról jelenthet támaszt az amerikai részvénypiacnak. Ezzel szemben a romló vállalati profitkilátások felülről korlátozzák a részvényárfolyamok emelkedését.
A Fed 1982 óta nem mérsékelte irányadó kamatlábát egy lépésben 0,5 százalékpontnál nagyobb mértékben. Ha januárban 0,75 százalékpontos emelést hajtott volna végre, akkor ebből a gazdasági szereplők azt a jelzést vélték volna kiolvasni, hogy a Fednek tudomása van olyan kedvezőtlen folyamatokról, amelyeket senki más nem ismer.
A januári 1 százalékpontos csökkentéssel a Federal Reserve azt üzeni a befektetőknek és a fogyasztóknak, hogy mindent megtesz a recesszió elkerülése érdekében. Amellett, hogy mérsékli mind a beruházók, mind a háztartások hitelfelvételi költségeit, bátorítja a befektetőket a részvényvásárlásra, a háztartásokat a fogyasztás bővítésére. A Fed a jelek szerint nagy jelentőséget tulajdonít a fogyasztói bizalomnak. El kívánja kerülni azt, hogy a recessziós hangulat a háztartásokat is elérje, aminek katasztrofális hatásai lennének.
A háztartások és az üzleti szféra nettó megtakarítása (azaz megtakarításaik és beruházásaik különbsége) ugyanis negatív. Nagyságrendje 2000-ben a GDP 7 százalékának felelt meg. Keynes takarékossági paradoxonnak nevezi azt, amikor a negatív nettó megtakarítással bíró fogyasztók átértékelik a háztartások mérlegét, és a kedvezőtlen makrogazdasági kilátások (további korlátozott béremelés, a munkanélküliség fenyegetése stb.) miatt hirtelen növelik megtakarításaikat. Ennek következtében csökken a fogyasztói kereslet, s a főleg ennek bővülésén alapuló gazdasági növekedés megáll, sőt recesszióba torkollik.
Az alacsonyabb kamatlábak lehetővé teszik azt, hogy a már kiemelkedő mértékben eladósodott háztartások és vállalatok újabb hitelekhez jussanak, elfogadható áron, azaz kamatláb mellett, amiből fogyasztásukat növelhetik. Az irányadó jegybanki kamatláb mérséklése nyomán ezért javulhat a fogyasztói bizalom (a Fed legalábbis ezt várja), és megélénkülhetnek a részvénypiacok. Mindez ösztönzi a gazdaság növekedését.
A határidős piacok 2001 közepéig 5 százalékos jegybanki irányadó kamatlábbal számolnak. Ez azt jelenti, hogy ha a Fed követi a piacot, akkor fél év alatt további 0,5 százalékpontos kamatlábcsökkentést kell végrehajtania.
Az irányadó kamatláb semleges vagy egyensúlyi reálértékét 3 százalékra becsülik. Az utóbbi évek növekedésgyorsulása miatt emelkedett erre a szintre a korábbi 2 százalékról. Mivel a maginfláció (azaz az élelmiszerek és az energia nélkül számított fogyasztói árnövekedés) 2,5 százalék, ezért az egyensúlyi irányadó kamatláb 5,5 százalék körül van. A gazdaság tényleges növekedési üteme viszont jelenleg a 3,5 százalékos hosszú távú trendnél kisebb. Ebből az következik, hogy a Fednek expanzív monetáris politikát kellene folytatnia. Azaz a tényleges kamatlábnak a semleges vagy egyensúlyi kamatláb alatt kellene lennie, legalább 1 százalékponttal. Az év közepéig tehát 4,5-re kellene mérsékelnie a Fednek az irányadó kamatlábat. Az infláció gyorsulása nem fenyeget, így az nem korlátozza. A gazdasági szereplők bíznak abban, hogy a növekedéslassulás rövid ideig fog tartani. Kérdés, hogy a kamatlábcsökkentés megfordítja-e az eddigi trendet, azaz megelőzi-e a recessziót.
A nagyarányú jegybanki kamatlábcsökkentés kockázata az, hogy ha hatása a piacokra túlságosan is pozitív, akkor a gazdasági szereplők megalapozottan gondolhatják azt, hogy a Fed válságveszély esetén újból megsegíti őket. Ezért újból felerősödhet az utóbbi évek hitelexpanziója, ami még nagyobb mértékű korrekcióhoz vezet. E várható hosszú távú kockázatok azonban eltörpülnek a jelenlegi recessziós veszélyhez képest.
A szerző a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.