Hatalmasat botlott tegnap a kormány a szövetkezeti üzletrész-szabályozás teljes alkotmánybírósági megsemmisítése miatt. És nemcsak azért, mert a taláros testület szinte sohasem hoz ilyen egyértelmű döntéseket. Az összes paragrafus eltörlését kimondó határozat jelentése az, hogy a koalíció minden idevonatkozó alapjogot figyelmen kívül hagyva, hatalmi túlkapással és arroganciával készítette el, majd passzírozta át a jogalkotási fórumokon az üzletrész-kifizetési szabályokat.
A kritika mindenekelőtt a kisgazdapártnak, illetve Torgyán József pártelnöknek, februárban lemondott agrárminiszternek szól. A magát sztárügyvédnek valló jogász-miniszter irányításával dolgozta ki ugyanis tavaly az FVM az üzletrésztörvény eredeti tervezetét. Persze az őszi parlamenti egyeztetéseken kiderült, hogy a javaslat teljességgel alkalmatlan az országgyűlési elfogadásra. A kormány azonban a visszavonás helyett az utolsó pillanatban úgy döntött, hogy előkészítetlen kapcsolódó módosító indítványokkal a törvénytervezet minden paragrafusát kicseréli, és a szokásos egyeztetések mellőzésével, példátlan módon kialakított "új" törvényt a parlamentben megszavazza. A tegnapi alkotmánybírósági határozat is bizonyítja, hogy a kapkodás nyomán milyen végső megoldás született.
Torgyánt a szövetkezetek ellen nyilvánvalóan személyes bosszú is vezette, hiszen azok ellene 2000 nyarán agrártüntetést szerveztek. De az elhibázott ügyben legalább ekkora felelősség terheli a Fideszt, amely -- felülve a torgyáni ámokfutásnak -- megfelelő kontroll és hatástanulmány nélkül magáéve tette az FVM-es terveket. És nem felejthető el Mádl Ferenc köztársasági elnök felelőssége sem, aki érdekes módon jogász létére sem talált annyi kivetnivalót az üzletrésztörvényben, hogy arról -- a civil kérések ellenére -- még tavaly decemberben előzetes alkormánybírósági normakontrollt kérjen.
Pedig mennyi vitát, pénzkidobást, időpazarlást és feszültséget lehetett volna megelőzni, ha az Ab az ügyben még a törvény hatálybalépése előtt dönt. Mert most úgyis az következik, hogy a kormány második nekifutásra alapos körültekintéssel jó szabályozást dolgoz ki. Vagyis azt hajtja végre, amit eredetileg kellett volna tennie.
Nyilvánvaló, hogy a koalíció a slamasztikából csak úgy tud kimászni, ha a beígért összegeket -- immár törvényes keretek között -- a szövetkezeti tulajdonosoknak kifizeti. Sőt, a 2002-es választások szempontjából a kormánypártok számára valószínűleg még jól is jön, ha az elszámolások minél később (az idei év második felében vagy a jövő év elején) történnek meg. Lehet ugyanis, hogy a már bejelentkezett jogosultak 2002 májusára a pénz láttán elfelejtik, hogy korábban egy politikai okokból elfuserált szabályozással hónapokon keresztül bolondították őket.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.