BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Medve--bika párharc az USA-ban

Az amerikai részvénypiac három legismertebb mértékadó indexe: a Dow Jones, a Nasdaq és az S&P 500 a 2000. márciusi csúcsukhoz képest több mint 20 százalékkal alacsonyabb szintre került az elmúlt időszakban. A Nasdaq több mint 60 százalékot esett, bár a legfrissebb mozgások felfelé mutatnak. A "medve"-piacra nincs "hivatalos" meghatározás. A Wall Street hüvelykujjszabálya szerint a 20 százaléknál nagyobb árfolyamesés a csúcshoz képest első megközelítésben "medve"-piacra utal. A kép azért ennél valamivel árnyaltabb.
A technológiai, a média- és a telekommunikációs részvények (TMT-szektor) nélkül számított indexek az USA-ban (és az Egyesült Királyságban is) nőttek 2000-ben. Eddig az idén is viszonylag csekély mértékű volt a visszaesésük. Ebből akár az a következtetés is levonható, hogy a technológiai részvénypiaci buborék kidurrant, a "régi gazdaság" fejlődik, a recesszió elkerülhető. Az amerikai makrogazdasági mutatók egy része sem jelez hanyatlást. Mivel a TMT-részvények árfolyama teljes mértékben elszakadt a gazdasági fundamentumoktól, ezért áralakulásuk szempontjából a reálgazdaság állapota közömbös.
A "medve"-piac azonban nem szűkíthető le a piaci indexek 20 százaléknál nagyobb mértékű esésére. Az igazi" medve"-piacon lényeges még az időtartam és a piaci hangulat. Az időtartamról csak annyit tudunk biztosan, hogy a Nasdaq egy éve esik, a Dow Jones ennél jóval rövidebb ideje. Ami a pici hangulatot illeti, a "klasszikus" "medve"-piacon a befektetők kiábrándultsága napról napra nő. Nagyobb esések alkalmával senki nem akar vásárolni a feltételezett mélyponton.
Bár most még nem ez a helyzet, az mégis elgondolkodtató, hogy az idén februárban és márciusban a befektetési alapok számottevő mennyiségű tőkét vontak ki az amerikai részvénypiacról. Az 1998. évi orosz válság óta az idén februárban került sor először nettó tőkekivonásra a befektetési alapokból. Sok jel utal arra, hogy a "nem remegő kezű" kisbefektetők is kezdik bedobni a törülközőt. Az igazi "medve"-piac valószínűleg akkor jön el, ha az egyébként hosszú távra befektető nyugdíjalapok is kezdenek kiszállni a részvényeikből. A nyugdíjalapok kezelőit nem fenyegeti a befektetési jegyek tömeges visszaváltásának a veszélye. Egyesek óvatosan már vásárolnak részvényt.
A megfigyelők ugyanakkor némi vigaszt találnak abban, hogy az utóbbi időben mind a New York Stock Exchange-en, mind a Nasdaqon nőtt a volumen (naponta több mint 1,5 milliárd, illetve 2-2,2 milliárd részvény cserélt gazdát). A technikai elemzők szerint a megnövekedett volumen "fenék" kialakulására utal. Azok a "medvék", akik eddig tartották pozícióikat a részvényárfolyamok csökkenése ellenére, most eladnak. E tisztulás eredményeként a vásárlások nyomán megkezdődhet az árfolyamok lassú emelkedése.
De mi készteti a "medvéket" az eladásra? Egy részüket az amerikai adóhivatal. Április 15-ig kell ugyanis az amerikaiaknak eleget tenniük adófizetési kötelezettségeiknek. Ez a körülmény árfolyamesést okozhat az amerikai részvénypiacon. Tavaly például az adófizetési határidő lejárta előtt nagyot esett a Dow Jones.
A pesszimista vállalati profit-előrejelzések is kiválthatnak újabb eladási hullámokat. Mértékadó elemzők az S&P 500 vállalatai nyereségének idei növekedési ütemét a 2 és 5 százalék közötti sávban prognosztizálják. Hol van ez a dinamika a tavalyi két számjegyű profitnövekedési ütemektől?
Mindenesetre érdemes megemlíteni azt, hogy a múltban az árfolyamok esése a rossz hírek tetőzésekor állt meg. Az optimisták abban is reménykednek, hogy a jegybanki funkciót betöltő Fed május 15-re tervezett következő ülése soron kívül 0,25 százalékponttal mérsékli az irányadó kamatlábat, ami lökést adhat a részvényárfolyamoknak.
A jövőre vonatkozó következtetések levonása szempontjából nem közömbös az, hogy miképpen értékelhető az amerikai részvénypiac mai állapota. Az egyik lehetséges értékelési módszer a nyereség/hozam (E/P) mutató -- ami a P/E (nyereség/árfolyam) mutató inverze -- összehasonlítása a hosszú lejáratú állampapírok hozamával. Empirikus vizsgálatokra támaszkodva egyes szakértők szerint az USA-ban szoros a kapcsolat az E/P mutató (amelyet a Fed az S&P 500 részvényindexben szereplő értékpapírokkal számol) és a hosszú lejáratú állampapírok hozama között. A tőzsdei befektetés akkor vonzó, amikor az E/P arány az állampapírok hozamánál kisebb. E módszer szerint 2000 elején az amerikai piac 70 százalékkal volt túlértékelt. Jelenleg az S&P 500 által reprezentált amerikai részvénypiac értékelése reálisnak tekinthető. Érdekességként megemlíthető, hogy a Thomson Financial First Call szerint a brit részvénypiac 15 százalékkal, a kanadai pedig 17,5 százalékkal alulértékelt e módszer szerint. E módszer egyik legfőbb hiányosságának tartják azt, hogy a hosszú lejáratú állampapírok hozama a nagyarányú költségvetési többlet miatt nyomott.
Egy másik jelzőszám, a Tobin-féle Q-ráta a vállalat piaci értékét hasonlítja össze az eszközök újra-előállítási költségeivel. Ennek az aránynak az értéke jelenleg a történelmi átlag kétszerese az USA-ban. A részvényárfolyamok tetőzésekor a mutató a történelmi átlag háromszorosára rúgott. E mutató jelenlegi értéke arra utal, hogy van még hova esniük az árfolyamoknak.
Az utóbbi hónapokban végbement nagyarányú árfolyamesés ellenére a P/E mutató értéke inkább egy "bika"-piac csúcsára emlékeztet, mint egy "medve"-piac aljára. Az S&P 500 P/E-mutatója például még mindig 25 körül van, miközben a 30 éves átlag 16,2. A jelenlegi magas P/E értékeket csak az átlagosnál gyorsabb profitnövekedés igazolhatja. Ez nem várható az idén. Éppen ellenkezőleg. Túlértékeltségre enged következtetni az osztalékhozam-mutató (az egy részvényre jutó osztalék osztva a részvényárfolyammal) is. Értéke jelenleg 1,2 a 30 éves 3,5-es átlaggal szemben.
A pozitív és a negatív jelek egyenlege jelenleg még inkább kedvezőtlen trendekre utal. Egyelőre nem egyértelműek a makrogazdasági feltételek sem. Jelenleg nem válaszolható meg az a kérdés, hogy az USA-ban 2001 első negyedévében bekövetkezett növekedéslassulás a készletek átmeneti megemelkedésére vezethető vissza, vagy sokkal mélyebben fekvő okai vannak, azaz a TMT-szektorban kialakult részvénypiaci buborék mögött a reálgazdasági szférában túlzott beruházások, azaz felesleges kapacitások húzódnak meg. Ha az első feltételezés igazolódik, akkor a készletállomány korrekcióját követően viszonylag rövid időn belül elképzelhető gyorsabb gazdasági növekedés. Ha a második feltételezés bizonyul igaznak, akkor várhatóan elhúzódó recesszióval indokolt számolni.
A szerző a GKI Gazdaságkutató Rt. kutatásvezetője

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.