Hosszú ideig éltem és dolgoztam az Egyesült Államokban, 2003-ban végleg hazajöttem, ám azóta is általában két kérdést szegeznek nekem az ismerőseim. Az egyik: „Elment az eszed, hogy hazajöttél?”, a másik pedig, „Hogyan lehet ott élni, hiszen az amerikaiak olyan felszínesek, tudatlanok?”
Ezekre mindig azt válaszolom, hogy vannak remek dolgok, amiért jó az USA-ban élni, és érdemes megtanulni azokat, s természetesen vannak olyan emberi értékek, amelyekre Európában jobban lehet számítani, támaszkodni.
Hihetetlen viszont az amerikai társadalom mindent meghaladó tisztelete a munka iránt, a profizmus, amelynek eredményeképpen nagyon sokat és tudatosan dolgoznak az amerikaiak: a munka sokkal inkább meghatározza az életüket, mint nekünk, európaiaknak.
A túlzott vállalati munkavégzés és növekvő túlórák hatására egyre több vállalat indít úgynevezett „work life balance” (munka-magánélet egyensúlyát segítő) programokat, amelyek célja, hogy elviselhetőbbé tegye a hosszú munkanapokat, sőt, kissé korlátozza azokat.
Soha nem tapasztaltam olyan professzionális közeget, mint az amerikai irodákban, ahol nagyon PC (professionally correct) mindenki, és még egy-egy poénért sem zökkennek ki abból a napi rutinból, amelyet egyes filmsorozatok (például Office címmel) olyan jól parodizálnak. Mindenki érdeklődő és lazának mutatkozik, első azonban a munka és a szakmai előremenetel, és ennek nagyon sok más értéket alárendelnek. Természetesen az irodában is központi téma a heti sport (messze legnépszerűbb az amerikaifoci) és persze a minden amerikai irodista kedvence, a golf.