BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Durva emelkedés rekord nélkül

Hétmérföldes léptekkel kapaszkodik vissza a szakadékból a magyar építőipar, amely márciusban 33,3 százalékkal haladta meg saját, egy évvel korábbi teljesítményét, így már az első negyedévben 24,7 százalékkal vert rá a 2016-os évkezdetre. A KSH gyorsjelentéséből kiolvasható növekedési ütem egyetlen szépséghibája, hogy egyelőre nagyon gyenge a bázis, emiatt értékben nem jelent kiugró teljesítményt. Igaz, hogy ezt a nagy ugrást nem harmadával több foglalkoztatottal érte el az ágazat – további növekedésének épp itt, a munkaerő terén van a szűk keresztmetszete. Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ) az idei évre 2100 milliárdos termelési értéket, éves szinten 12–15 százalék közötti bővülést vár, amivel az ágazat eléri 2015. évi teljesítményét, és 300 milliárddal haladhatja meg a tavalyit – tájékoztatta a Világgazdaságot Koji László, a szövetség elnöke.

Az épületek építése 30,2 százalékkal, az egyéb építményeké 48,8 százalékkal nőtt, a szezonálisan és munkanaphatással kiigazított indexek szerint márciusban az építőipar termelése 3,4 százalékkal bővült az előző hónaphoz képest. Ez fontos mutató, mert a márciusi ugrás után már nem várható ilyen kiugró szám. A kivitelezői kapacitások behatároltak, ezért a nagy megrendelők már éves kapacitásokat kötnek le. Mint Koji László elmondta: erre a közbeszerzőknek is lehetőségük van a törvény szerint, bár a problémát most a háttéripari ágazat jelentős áremelése okozza, amivel a teljes költségvetés nagymértékben módosul. Az első negyedévben az építőipar termelői árai 4,0 százalékkal emelkedtek az előző év azonos időszakához viszonyítva. Kiugróan (6,8 százalékkal) drágult az épületek építése.

Hazánk a régió legnagyobb ingatlanfejlesztési piaca, miután tízéves csúcsra ugrott a fejlesztések volumene, jelenleg több mint 1 millió négyzetméternyi ingatlan épül 560 milliárd forint értékben. Ennek 41 százaléka iroda, 34 százaléka lakás, 16 százaléka kereskedelmi ingatlan, 8 százaléka logisztika, 1 százaléka pedig szállodafejlesztés az Ingatlanfejlesztői Kerekasztal Egyesület adatai szerint.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.