Elképesztő ütemben nő az amerikai főiskolások és egyetemisták eladósodottsága. Amíg 2003-ban még a háztartási adósságállomány 3,3 százalékát adta a diákhitel, s állománya 240,7 milliárd dollár volt, addig mára ez az arány már 10,6 százalékosra nőtt, a teljes tartozás 1340 milliárd dollárra hízott. A New York-i Fed friss összesítésében a tandíjak és a kollégiumi költségek megszaladásával indokolta az eladósodási folyamat felgyorsulását, de generációs okok is meghúzódnak emögött, hiszen egyre több gyerek születik, és közülük többen képezik magukat tovább. Az elnyerhető ösztöndíjak száma és nagysága sem tartott lépést a tanulási költségek növekedésével, emiatt diákok milliói kényszerülnek hitelfelvételre tanulmányaik folytatásához. Az átlagos éves költség állami fenntartású intézményben 20,1 ezer dollár, magánintézményben 45,4 ezer dollár, ennyit kell valahogy előteremteni. A Cappex adatai szerint 37 ezer dolláros átlagos adóssággal lépnek ki a diákok az egyetem kapuján, de az adatok közt nagy a szórás.
Jelenleg 44 millióra tehető azok száma, akik adósságba verik magukat a diploma megszerzése érdekében. Minden hatodik felnőtt közéjük tartozik – írja a Bloomberg. Egyre többen viszont nem jutnak el idáig, számukra mind nagyobb nehézséget jelent a törlesztés. Az Obama-adminisztráció nyolc évében éves átlagban 1,1 millió egykori diák jelentett csődöt. A problémás hitelek aránya 11 százalék. Mindkettő nagyon magas szám, és egyszersmind a jövő lehetőségeit is beszűkíti, hiszen rengetegen közülük végzetes adósságspirálba kerülnek. Ők és a hiteltörlesztéssel küszködők egy része lekerül a bankok radarjáról, rossz ügyfelekké válnak, új kölcsönöket életkezdéshez, vállalkozás indításához nem kapnak. Ahogy hitelkártyához sem juthatnak. A jelenség egyébként a Fed szerint jól látható a hitelkártya-adósságok alakulásán is. Amíg 2003-ban 688 milliárd dollár volt a tartozás, addig ez most 764 milliárdot tesz ki, az inflációt figyelembe véve ez 16 százalékos visszaesésnek felel meg.
A helyzetet bonyolítja, hogy a Trump-kabinet javaslatot tesz a diákhitel-elengedő program befejezésére, amely a kormányzati vagy a nonprofit szférában elhelyezkedő, és ott legalább tíz éven át dolgozó diplomásoknak segített eddig – írja a Washington Post. Összesen 400 ezer diplomás kezdhet aggódni emiatt. Igérik, hogy a diákokat nem hagyják magukra, az egész rendszert megreformálják majd.
NAV-ra bízott behajtás
Magyarországon 2015 végéig 196 milliárd forintot törlesztettek a Diákhitel Központ (DK) adatai szerint. A hátralékos ügyfelek esetében a DK felmondja a szerződést, a követelés a NAV-hoz kerül, ahol adók módjára próbálják azt beszedni. A felmondott szerződések mennyisége a törlesztésre kötelezettek 140 ezres létszámához képest csak 2010-ben haladta meg a 3 százalékot. Az elmúlt két évben a felmondott szerződések száma jelentősen visszaesett, mert az ennek feltételéül szabott korábbi 6 helyett már 12 hónapnyi elmaradást engedélyeznek. | VG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.