Az Európai Unió ellenlépéseket fontolgat Washingtonnal szemben az Oroszország elleni új amerikai szankciók miatt. A törvénycsomagot a képviselőház már elfogadta.
A képviselőház szinte egyhangú szavazással – 419 igennel 3 nem ellenében – fogadta el kedden azt a törvénycsomagot, amely újabb szankciókat foganatosít Oroszország, Irán és Észak-Korea ellen. Ezt még a szenátusnak is meg kell szavaznia, de mivel a tervezetet közösen dolgozták ki a két ház republikánus és demokrata vezetői, a szenátus valószínűleg csak az Észak-Koreát illető részen végez majd apróbb módosításokat, amelyekkel a képviselőház kiegészítette a tervezetet – nyilatkozta a CNN-nek Bob Corker, a külügyi bizottság elnöke.
A szakértőket és az Európai Uniót is elsősorban az Oroszországgal szemben hozott büntetőintézkedések érdeklik. A tervezet kongresszusi jóváhagyást ír elő minden, a washingtoni külpolitikát „jelentősen befolyásoló” lépést illetően, vagyis Donald Trump elnök nem oldhatja fel az érvényben lévő szankciókat. Az új törvénytervezet lehetővé teszi, hogy az elnök büntetőintézkedéseket foganatosítson minden olyan cég ellen, amelyik technológiát, befektetést vagy bármiféle támogatást nyújt exportot biztosító orosz gázvezetékprojekthez. Így nyolc olyan európai uniós vállalat is érintett lehet, amelyik részt vesz orosz energetikai beruházásokban, például a 9,5 milliárd eurós építési költségű Északi Áramlat 2 olajvezeték megépítésében. Ezek közé tartozik a német Wintershall és Uniper, a brit-holland Royal Dutch Shell, az osztrák OMV és a francia Engie. A törvény név szerint is említi az Északi Áramlat 2-t mint Európa energiafüggetlenségét fenyegető veszélyt. Ezt a véleményt jó néhány kelet-európai ország, például Lengyelország és a balti államok is osztják, az EU nyugati tagjainak azonban szükségük van az ezen keresztül majdan érkező évi mintegy 55 milliárd köbméter olcsó gázra. A törvény szövege azonban fenyegetést jelent a többi orosz vezeték – például a Török Áramlat – építésében, illetve a már meglévők – így az Ukrajnán keresztül vivő – felújításában részt vevők számára is.
Washington két legyet is üt ezzel egy csapásra, Trumpnak ugyanis nem titkolt célja, hogy az amerikai cseppfolyósított gáz szállításával alternatívát nyújtson Európának. Lengyelországba az amerikai elnök látogatásához időzítve már meg is érkezett az első szállítmány. Az európaiakat nem nyugtatja meg, hogy a törvénytervezetbe bekerült egy passzus, amely szerint az elnök az új szankciókról „az Egyesült Államok szövetségeseivel együttműködve” dönt, ők garanciákat szeretnének, hogy nem vonatkoznak rájuk a büntetőintézkedések – emlékeztetett a Bloomberg. Jean-
Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke szerdai közleményében figyelmeztette Washingtont: a törvény károkat okozhat Európának. „Ha az aggodalmainkat nem veszik kellőképpen figyelembe, készek vagyunk napokon belül megtenni a szükséges lépéseket” – hangsúlyozta Juncker.
Moszkva természetesen élesen reagált a döntésre, miközben jó ideje készült a törvény elfogadására. Az elmúlt hetekben felgyorsították a Török Áramlat építését a Fekete-tenger alatt – annak ellenére, hogy még nem állapodtak meg véglegesen arról, hol jön felszínre a vezeték Törökországban. A Gazprom pedig már tavaly gondoskodott arról, hogy megfelelő víz alatti vezetékfektető kapacitással rendelkezzen, egy alvállalkozón keresztül egymilliárd dollárért megvásárolt egy ehhez szükséges hajót Szingapúrtól, így az európai partnerek nélkül is boldogul, ha rosszra fordul a helyzet.
Túl kemény dió az egészségbiztosítás
A szenátus republikánus többsége nem tudott elegendő szavazatot biztosítani az előző, demokrata párti kormány által kiépített egészségbiztosítási rendszer, az úgynevezett Obamacare visszavonásához és felváltásához. 43-an szavaztak csak igennel, 57-en nemmel, köztük 9 republikánus szenátor. Visszatért a szavazásra az agydaganattal küzdő John McCain is, az arizonai szenátor azonban közölte: nem támogatja a javaslatot, az új törvényt kétpárti egyetértéssel kell kidolgozni. Az Obamacare visszavonása következtében mintegy 22 millióval kevesebb amerikainak lenne egészségbiztosítása.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.