Hírsor
Tombolnak az erdőtüzek Horvátországban
Andrej Plenkovic horvát kormányfő megbízta Davor Bozinovic belügyminisztert, hogy alaposan vizsgálják ki az erdőtüzek okát. A héten több mint harminc helyen tört ki tűz Zadar és Sibenik környékén. | VG
Közel tízezer szlovák cég magyar kézben
Dinamikusan nő a magyar tulajdonú cégek száma Szlovákiában – derül ki a Bisnode legfrissebb statisztikájából. Cseh tulajdonban levő társaságból idén 9857-et számoltak össze, míg magyarból már 9832-t. Az előbbiek száma az elmúlt egy évben 266-tal, az utóbbiaké több mint 440-nel nőtt. „A csehek elsősége logikus, a cseh tulajdonban levő szlovákiai cégek jelentős része még Csehszlovákia széthullása előtt jött létre – nyilatkozta Petra Stepánová, a Bisnode elemzője. A szakértő szerint Magyarország legnagyobb előnye a közelsége, és persze az is, hogy Szlovákiában nagyszámú magyar kisebbség él. A lista harmadik helyén, jócskán lemaradva, az osztrákok állnak 3830 vállalattal, a német kézben levő cégek száma pedig 2359, ráadásul az utóbbi csökkenő tendenciát mutat. | s. z.
Amerikaiak szítják a román bankháborút
Éles harc folyik Romániában a görög tulajdonban lévő Bancpostért. Az egyik kérőt, az amerikai Vardét a neves brit Rothschild bank látja el tanácsokkal a legértékesebb eladósorban lévő romániai bank felvásárlásában.
A bankok toplistáján a kilencedik helyen álló Bancpostért a bukaresti börzén is jegyzett Banca Transilvania is harcol, amely a 2,9 százalékos piaci részesedés megszerzése esetén 16 százalékát uralhatná a piacnak, így nagyjából azonos szintre kerülne az élen álló BCR bankkal. Az ügy érdekessége, hogy a Rothschild az Erste Bank és ezen belül a vezérigazgató Andreas Treich legbizalmasabb tanácsadója is. A brit szakértők álltak már 2005-ben is az Erste mögött, amikor megvásárolták a BCR-t.
A piacon a semmiből megjelent Varde a Bancpost mellett a szintén görög Piraeus Bankért is indul. | T.-B. L.


