Donald Trump a konzultatív testületei közül kettőt már feloszlatott – az Amerikai Ipari Tanácsot és a Stratégiai és Politikai Fórumot –, mivel tagjai bírálták őt a múlt hét végi charlottesville-i tragédiára adott, a felelősséget szétterítő, mindkét oldalt azonos súllyal elítélő véleményéért. A feloszlatás azután történt, hogy már nyolcan felállak az asztaltól, és a többieknek sem igen volt maradásuk. A harmadik testület, a júniusban létrehozott Amerikai Technológiai Tanács tagjainak azonban eszük ágában sem volt lemondani tisztségükről, noha alakuló ülésükön a szakma legnagyobb vállalatainak vezérigazgatói közül csupán Mark Zuckerberg nem jelent meg. Az amerikai technológiák megújítását és a digitalizáció vívmányainak széles körű elterjesztését célul kitűző testület első ülésén Trump Tim Cook Apple-vezér és Satya Nadella Microsoft-főnök között helyet foglalva vázolta fel a közös teendőket. A 18 vállalatvezető azonban meghívottként vett részt az ülésen, a tanács 19 tagja viszont egytől egyig a washingtoni adminisztrációhoz tartozik: a kereskedelmi tárcától a védelmin át a nemzetbiztonsági szolgálattal bezáróan számos szakterület képviselteti magát.
A Business Insider emlékeztet arra, hogy a technológiai szektor hagyományosan távol tartja magát a nyers politikai állásfoglalásoktól, ami nem jelenti azt, hogy vezetőiknek nincsen markáns véleményük egy-egy témáról. A charlottesville-i neonáci tüntetést és az azt követő elnöki beszédeket, ha diszkrétebb formában is, de többen elítélték közülük. Cook személyes Twitter-üzenetben, Nadella a kollégáihoz írt, de kiszivárogtatott levelében, míg az SAP-s Bill McDermott a bigott felfogás elleni küzdelem érdekében szólalt meg. A lábával szavazott Brian Krzanich Intel-vezér, aki a júniusi technológiai csúcson vendégként vett részt, míg az ipari tanácsnak rendes tagja is volt – egészen a múlt hétfői lemondásáig. Az összes többi meghívott hallgatott. A Business Insider mindegyiküket megkérdezte, hogy a technológiai tanács következő ülésére elmenne-e, ha meghívnák. Egyedül az Akamai internetes tartalom- és adatszolgáltatónál feleltek igennel, a többi cégnél kitértek a válaszadás elől.
Trump alighanem megcsömörlött egy időre a bizottságoktól, ugyanis a Fehér Ház bejelentette, hogy az egyik leghangzatosabb választási ígéret, az ezermilliárd dolláros infrastruktúra-fejlesztő program nem kap külön 15 fős független tanácsadói testületet, noha annak felállítása épp most lenne esedékes. A döntést nem kommentálták, de elemzők szerint a napnál is világosabb, hogy a charlottesville-i fiaskó húzódik meg a háttérben.
A főtanácsadó is lelépett
Közös megegyezéssel távozott posztjáról szombaton Steve Bannon, Donald Trump stratégiai főtanácsadója. A The New York Times szerint egyszerűen kirúgták az elnök bizalmi emberét, mert túl sok kollégájával került konfliktusba, és Jared Kushnerrel, Trump vejével sem jött ki. Szemére vetették, hogy a múlt héten a Fehér Ház álláspontjával szembe- menve azt nyilatkozta, hogy Kínával gazdasági háborúban állnak, és az észak-koreai atomvita nem zárható le katonai megoldással.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.