Három kihívással kell megküzdenie a bankrendszernek és az Erste Bank Zrt.-nek is: a digitalizációval, a szabályozással és a konszolidációval – válaszolt Zolnai György, a Raiffeisen Bank Zrt. vezérigazgatója a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnökének. Nagy Márton az 55. Közgazdász-vándorgyűlésen ugyanis a hazai bankok előtt álló kihívásokról érdeklődött. Az Erste Bank Zrt. viszont például a call centerben lát kihívást Jelasity Radovan vezérigazgató szerint, aki elmondta: még mindig sok munkájuk van abban, hogy „az emberek egy része nem tudja, hogy a bankban is lehet hitelt felvenni”.
A költség- és az operációs hatékonysággal, valamint a tartósan alacsony kamattal kell leginkább megküzdeniük a hazai bankoknak – állította Vida József, az FHB Bank Zrt. igazgatósági elnöke, a TakarékBank Zrt. elnök-vezérigazgatója. Mint kiemelte, a bankolás eddig bizalmas volt, de egyre nehezebb bizalmat építeni a fiatalabb generáció, a bank és a kibertér között. Hasonlóan látja Wolf László, az OTP Bank Nyrt. vezérigazgató-helyettese, az MKT elnökségi tagja is. Ő a legnagyobb kihívásnak a belső működés olyan átalakítását, modernizálását tartja, amelynek során a kifejlesztett IT-rendszerrel ez gyorsan megvalósítható. Az alacsony kamatkörnyezetben a bankoknak kisebb a bevételük, és a digitalizáció sem válasz a jövedelmezőség javítására. A tisztán digitalizált bankok nem nyereségesek, közülük csak néhány termel profitot fenntarthatóan.
Balog Ádám, az MKB Bank Zrt. vezérigazgatója, az MKT alelnöke is az alacsony kamatkörnyezetet tekinti kihívásnak, de – mint rámutatott – a bankok próbálnak koncentrálódni, költséget csökkenteni. Rövid távon tehát a hatékonyság növelése a kihívás, míg hosszú távon az innovációra és a mindent körülvevő technikai újításokra kell fókuszálni. Hegedüs Éva, a Gránit Bank Zrt. elnök-vezérigazgatója, az MKT főtitkára is az IT-kihívásokat emelte ki. A Gránit Bank a két számjegyű növekedését kívánja megtartani, és szeretnének nyereségesebbek lenni.
Mostanra visszatértünk a válság előtti profitabilitáshoz – mondta Nagy Márton. De vajon fenntartható-e a jövedelmezőségi szint? Hegedüs Éva szerint a hazai bankok kezdenek profitot termelni, de a kamatok történelmi mélyponton vannak, ami amellett, hogy nem kedvez a bankoknak, nyomást is gyakorol a jövedelemképződésükre. Balog Ádám szerint kérdés, hogy a következő típusú banki termékek milyenek és mennyire jövedelmezők lesznek. Wolf László hangsúlyozta, megindult a lakossági és a vállalati hitelflow is.
Jelasity Radovan szerint nem tartható fent a mostani jövedelmezőségi szint. A nettó kamateredmény nőtt, de azért, mert a bankok drasztikusan csökkentették a kamatokat, a díjbevétel szinten maradt. Növekedni Magyarországon csak felvásárlással lehet – vélekedett. Hegedüs hozzátette, a lényeg, hogy egy fenntartható profitabilitás jöjjön létre. A világ megváltozott, és az aranykor nem fog visszatérni.
Húsz százalékkal csökkent a fiókok száma az elmúlt 16 évben, ezzel a középmezőnyben vagyunk a régióban. A bankvezérek egyetértettek abban, hogy drasztikusan csökkenni fog
a fiókok száma a jövőben.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.