BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mérséklődhet a kínálati nyomás

Világszinten 1017 millió tonna kukoricatermésre számít a Nemzetközi Gabonatanács (IGC) a 2017–2018-as gazdasági évben, ami 5 százalékkal múlná alul az előző gazdasági év kibocsátását. A felhasználás ezzel szemben 1 százalékkal, 1055 millió tonnára nőhet, így a jelenlegi, rekordszintű tartalékok 196 millió tonnára csökkenhetnek. A 16 százalékos készletcsökkenés valamelyest enyhítheti a kínálati nyomást a piacon – idézte az Agrárgazdasági Kutató Intézet az IGC előrejelzését.

A jelenlegi adatok szerint a világ legjelentősebb kukoricatermelőjének számító USA-ban a termés 8,5 százalékkal maradhat el a tavalyitól, ami azt jelenti, hogy 352 millió tonnát takaríthatnak be az amerikai farmerek. Az Európai Unióban az előző évivel megegyező nagyságú területről, 8,6 millió hektárról – 6,8 tonnás hektáronkénti hozam mellett – 58,9 millió tonna termést jeleznek a Tallage elemzői. Az EU legnagyobb kukoricatermelőjének számító Franciaországban az átlagtermés javulása a kibocsátás 11 százalékos növekedését eredményezheti, így 12,3 millió tonna kukoricát takaríthatnak be a gazdák ősszel. Romániában 9 százalékkal több, 9,8 millió tonna, Olaszországban pedig 8 százalékkal kevesebb, 6,2 millió tonna termés kerülhet ősszel a tárolókba.

Magyarországon 1,02 millió hektárról 7,2 millió tonna termény betakarítása valószínűsíthető, ami 18 százalékkal kevesebb a tavalyinál. Az ukrán és az orosz kilátások jók, viszont a Magyarország külpiaci lehetőségei szempontjából szintén fontos Szerbia termelése idén közel 2 millió tonnával, 5,7 millió tonnára eshet az aszály miatt. Ezért célpiacaira az előző szezonhoz képest akár 1 millió tonnával is kevesebbet, azaz 1,5 millió tonnát exportálhat.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.