A szenátus után a múlt héten a képviselőház is megszavazta, igaz, minimális többséggel, 216-212-es arányban a jövő évi költségvetés tervezetét, ami lehetővé teszi az ígért nagy arányú adócsökkentés elfogadását még az év vége előtt. Az utóbbiról szóló törvénytervezetet november 1-jén terjeszti majd elő az illetékes bizottság elnöke, és a Politico értesülése szerint a munka olyan titokban folyik, hogy még a republikánus képviselők többsége sem tudja, mit tartalmaz majd a tervezet.
Az egyik legjelentősebb probléma az adókedvezmények kérdése, ezért is volt olyan szoros a képviselőházi szavazás. Donald Trump elnök és a kongresszus republikánus vezetői ugyanis azt ígérték, hogy megszüntetik az állami és helyi adóból lehetséges levonásokat. Ennek köszönhetően tíz év alatt 1,3 ezermilliárd dollárnyi pluszadó folyna be a költségvetésbe, ami segítene kiegyenlíteni az ígért adócsökkentés miatt keletkező, szerintük várhatóan 1,5 ezermilliárd dollárt kitevő szövetségi hiányt. Ennél nagyobb deficitet nem is enged a most elfogadott költségvetési tervezet. A levonások megszüntetése azonban egyáltalán nem tetszik azoknak az államoknak, ahol magasak az adók; ilyen például New York és New Jersey. Ezért 20 republikánus képviselő is a költségvetési tervezet ellen szavazott. A lázadás miatt az adótörvény benyújtásáért felelős bizottság elnöke a hét végén már jelezte is: kész a kompromisszumokra.
A Fehér Ház szerint az adócsökkentés felgyorsítja majd a GDP és a bérek növekedését: a gazdaság a következő tíz évben 3-5 százalékkal bővülhet, ami évi plusz 700 milliárd és 1,2 ezermilliárd dollár közötti összeget jelent. Független elemzők azonban úgy vélik, hogy csekély hatása lesz a gazdaságra, felduzzasztja viszont a költségvetési hiányt. A Tax Policy Center nevű független washingtoni intézet a hivatalos becsléssel szemben úgy véli, hogy az adócsökkentés miatt a következő tíz évben 2,4 ezermilliárd, az az utániban pedig több mint 3 ezermilliárd dollárral kevesebb adó folyik majd be a szövetségi költségvetésbe, ami jelentősen megnöveli a jelenleg 20,4 ezermilliárd dollárt meghaladó államadósságot – számolt be a Reuters.
A republikánusok tervei szerint a társasági adót 35-ről 20 százalékra csökkentenék, a kisvállalkozásokét 39,6-ről 25 százalékra, a személyi jövedelemadó legfelső sávját pedig 39,6-ről 35 százalékra. Ilyen adócsökkentéseket általában akkor hajtanak végre, ha recesszió van, az amerikai gazdaság azonban erőteljesen növekszik. A kereskedelmi minisztérium pénteken nyilvánosságra hozott adatai szerint a GDP a harmadik negyedévben a várakozásokat meghaladó mértékben, 3 százalékkal bővült, a készletfeltöltés és a kereskedelmi deficit csökkentése ellensúlyozta a Harvey és az Irma hurrikán hatását, a személyi fogyasztás és az építőipar visszaesését. Szeptemberhez képest javult a fogyasztói hangulat is, bár gyengébb lett a vártnál: a Michigan Egyetem szokásos havi felmérése szerint 100,7 pont lett
az előző havi 95,1 után.
Ma kezdődhetnek az őrizetbe vételek
Megtörténtek az első vádemelések a 2016-os amerikai elnökválasztásba történt orosz beavatkozás ügyében, miután pénteken jóváhagyta egy washingtoni szövetségi nagyesküdtszék Robert Mueller különleges ügyész javaslatait. Amerikai sajtóértesülések szerint egyelőre nem tudni, pontosan mik a vádak, sem pedig azt, hogy kik ellen, de ma megkezdődhetnek az őrizetbe vételek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.