BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Reálbér-növekedést hozhat az új év

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A politikai bizonytalanságok ellenére nagyszerűek a német gazdaság kilátásai az idei évre. Ezt támasztják alá a friss adatok is.

Az Európai Unió többi tagállamánál is pozitívabbak Németország kilátásai 2018-ra a világ legnagyobb politikaikockázat-elemző intézete, a New York-i székhelyű Eurasia Group szerint. Előrejelzésükben úgy vélik, hogy Németország túl fog jutni a szeptemberi választás nyomán kialakult válságon, és az EU-val együtt stabil marad.

Angela Merkel kancellárnak már több mint száz napja nem sikerül kormányt alakítania, az újabb tapogatózó tárgyalások a hét végén kezdődnek a szociáldemokratákkal (SPD), és a tervek szerint jövő péntekig tartanak. A megbeszéléseket tegnap délután készítették elő a pártelnökök, de egyre nagyobb a valószínűsége, hogy kisebbségi kormány alakul, vagy újabb választást írnak ki a patthelyzet feloldására, mert kibékíthetetlennek tűnnek az ellentétek a CDU–CSU és az SPD között. A szociáldemokraták szerint elfogadhatatlan és abszurd a konzervatívoknak a magas jövedelműek adójának csökkentésére irányuló terve, és nem értenek egyet a többi között az egészségügyi kérdésekben, a migráció kezelésében, az Európa-politikában, a munkapiaci szabályozások és a nyugdíjak ügyében sem. A helyzetet tovább élezi, hogy Merkelék bajor testvérpártja, a CSU mintha próbálná megtorpedózni a nagykoalíciót olyan követelésekkel, mint a társasági adó csökkentése, a menedékkérőknek nyújtott juttatások megnyirbálása, a migráció korlátozása és a katonai kiadások növelése – mindez ellentétben áll az SPD politikájával.

A gazdaság egyelőre nem érzi meg a bizonytalanságot, robusztusan növekszik, és ezt alátámasztják a munkaügyi hivatal szerdán nyilvánosságra hozott adatai is. A munkanélküliek száma decemberben a vártnál nagyobb mértékben, az előre jelzett 12 ezer helyett 29 ezerrel 2 millió 442 ezerre csökkent. A munkanélküliségi ráta maradt 5,5 százalék, ami Németország újraegyesítése, 1990 óta a legalacsonyabb szint, az egész tavalyi évre vetítve pedig 5,7 százalékra csökkent 6,1-ről. A statisztikák szerint novemberben tovább nőtt a foglalkoztatottság, a 44 millió 664 ezer munkavállaló az előző év azonos időszakához képest 1,4 százalékos bővülést jelent. A képzett munkaerőre nagyobb a kereslet, mint a kínálat, decemberben például 761 ezer állás volt betöltetlen. Ennek ellenére tíz éve nagyjából változatlan szinten, 1 millió körül stagnál a tartósan munkanélküliek száma.

„Semmi jele, hogy a német gazdaság dinamikus növekedése hirtelen megtorpanna, ezért újabb foglalkoztatottsági rekordokra és a reálbérek jelentős növekedésére számítunk 2018-ban” – értékelte az adatokat a Reutersnek Jörg Zeuner, a frankfurti székhelyű KfW bank vezető közgazdásza. A Bundesbank szerint a német gazdaság naptárhatással kiigazított növekedése 2,6 százalékos volt tavaly, és 2,5 százalékos lesz az idén. A növekedést az idén valószínűleg tovább növekvő belső fogyasztás és az export hajtja. „Kész csoda, hogy a bérnövekedés mérsékelt volt, mivel két éve gyakorlatilag teljes a foglalkoztatottság Németországban” – mondta a Bloombergnek Jens Kramer, a hannoveri Norddeutsche Landesbank közgazdásza, aki arra számít, hogy idén növekedni fog a nyomás a munkaadókon e téren. 2017 utolsó három hónapjában éves bázison csak 0,7 százalékos volt a béremelkedés, ami miatt Németország az eurózóna többi tagjához hasonlóan képtelen fenntartható inflációt generálni. A fogyasztói árak emelkedése decemberben 1,7 százalékra lassult az előző havi 1,8-ről.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.