Folytatja menetelését a Microsoft: a szoftvergyártó óriás az elemzői várakozásokat felülmúló negyedik negyedéves adatokat közölt, miközben masszív veszteséggel zárta a tavalyi utolsó három hónapot. A cég a múlt év végén elfogadott Trump-féle adótörvény miatt 13,8 milliárd dolláros egyszeri leírásra kényszerült, ami a negyedéves profitot végül 6,3 milliárdos veszteségbe fordította. Így az egy évvel korábbi 82 centes egy részvényre eső nyereség (EPS) 82 centes veszteségre váltott. Az adóhatást és más egyszeri tételeket leszámítva a Microsoft EPS-e a 87 centes elemzői várakozásnál jobb, 96 centes lett volna. A negyedéves árbevétel 12 százalékkal 28,9 milliárd dollárra nőtt.
A veszteség nem zavarta meg az adóügyi vonzatokban már tisztán látó befektetőket, ők inkább az Office 365 szoftvercsomag és a felhőszolgáltatások forgalmában mért 25 százalékos bővülésre fókuszáltak. A veszteséges negyedévről szóló beszámolóra várva 2,45 százalékkal erősödött az árfolyam, ebből a szerdai zárás után közzétett számok csupán 0,4 százaléknyit morzsoltak le. A befektetőket igazából nem is az adón most elveszített 13,8 milliárd dollár, hanem a külföldön parkoltatott 130 milliárd dollárnyi készpénz sorsa érdekelte, ám erre vonatkozóan Satya Nadella vezérigazgató nem szolgált friss információkkal. A 35 százalékos adókulcs miatt külföldön tartott dollármilliárdok az év végéig 15,5 százalékos kedvezményes kulccsal honosíthatók az új adócsomag értelmében, ezzel Washington a 21 százalékra csökkentett társaságiadó-kulcsnál is kedvezőbb egyszeri lehetőséget kínál a bevételeik nagyobb részét határokon túl szerző amerikai vállalatok számára, hogy rendezzék a sok éve húzódó problémát. A Microsoft versenytársa, az Apple már jelezte, hogy rekordot jelentő, 265 milliárd dolláros külföldön állomásoztatott készpénzállományából 200 milliárdnál is többet haza fog vinni. Elemzők szerint a Microsoft is követheti a példát, a hazavitt friss pénzből visszajuttathat a részvényeseinek, s finanszírozhatja fejlesztéseit, például a Nadella által is preferált egészségügyi szoftverek készítését.
A Microsoft immár a tizedik olyan negyedéven van túl, amelyben kiigazított nyeresége meghaladta az elemzői konszenzust. A cég piaci értéke több mint 730 milliárd dollár. Az irányítást 2014-ben Steve
Ballmertől átvevő Satya Nadella ideje alatt a részvényárfolyam közel triplájára, 95 dollárra nőtt, nagyban köszönhetően annak, hogy a cégnél a hangsúlyt a hanyatló eszközgyártásról a felhőszolgáltatásokra helyezték át. Az utóbbiból származó bevétel – évesített szinten – először haladta meg a 20 milliárd dolláros álomhatárt az előző negyedév végén. A személyiszámítógép-üzletág, benne a Windows operációs rendszerekkel továbbra is megbízhatóan fial, ezúttal 2 százalékos bővüléssel 12,2 milliárd dollárt hozott a konyhára. A Microsoft Office-t, a felhőből elérhető Office 365 programcsomagot és a LinkedIn karrierszolgáltatásokat magában foglaló üzletág 9 milliárdot termelt, míg a felhőszolgáltatásokat, adattárolást, szerverprogramokat és az Azure-t felölelő üzletág 15 százalékos növekedéssel 7,8 milliárd dolláron zárta a negyedévet. A hardverüzletágnál azonban akadnak gondok: a Surface számítógépek forgalmazásából csak 1 százalékos bevételtöbblet származott, az okostelefon-piaci kísérletek hamvukba holtak, a HoloLens nevű kiterjesztettvalóság-szemüveg pedig magas ára miatt nem tudja hozni az elvárt számokat – derül ki a gyorsjelentésből.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.