Újabb méretes, ezúttal 6,4 százalékos esést szenvedtek el a Richter-részvények a tegnapi negyedéves beszámoló és az idei Esmya-eladások várható csökkenése miatt. Az október–decemberi időszak 110,2 milliárd forint árbevételt hozott a Richternek, az üzleti eredmény 15,1 milliárd forintra emelkedett. Ez a két tétel megfelelt az elemzői várakozásoknak, nem így az adózott profit, amely 6,6 milliárd forint lett, hatalmas mértékben, 70 százalékkal elmaradva az egy évvel korábbitól.
A teljes évet 444 milliárd forint bevétellel zárta a Richter, az éves nettó profit 51,2 milliárd forint lett, 22 százalékkal kevesebb, mint 2016-ban. Az éves nyereség alapján 82 forintos osztalék kifizetése várható. A decembertől az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) felülvizsgálata alatt álló Esmya azonban a vártnál jobban szerepelt: az előzetesen a teljes évre kalkulált 85 millió euró helyett 93 millió eurós volt a forgalma.
Pénteken derült ki, hogy a május 31-ig tartó EMA-felülvizsgálat átmeneti intézkedésekkel egészül ki: a Farmakovigilanciai Kockázat Elemző Bizottságának (PRAC) ajánlása szerint a terápia résztvevőire rendszeres májvizsgálat vár, új kezelések nem indulnak, de a folyamatban lévőket nem kell megszakítani.
Bogsch Erik, az igazgatóság elnöke hangsúlyozta: az átmeneti intézkedés annyit jelent, hogy nincs bizonyíték az Esmya és a feltételezett májkárosodás közti összefüggésre, hiszen ha lenne, akkor felfüggesztő döntést hozott volna a PRAC. A károk eddig nem számszerűsíthetők, február 19-től viszont senki nem írhat fel Esmyát receptre.
Az idei évre a Richter 100 millió eurós árbevétellel tervezett az Esmya-eladásokból (még az EMA felülvizsgálata előtt). Tegnap Orbán Gábor vezérigazgató kijelentette, hogy idén 50 százaléknál is nagyobb lehet a bevételkiesés a kulcstermék piacán. A Világgazdaság kérdésére hozzátette, az EMA felülvizsgálatának végéig az Esmya hatóanyag gyártása helyett más termékeket helyeznek előtérbe. „Hiába zárul az EMA vizsgálata májusban, a termék újbóli felfuttatása hónapokig tart majd” – mondta Orbán.
Konkrét árbevételterveket az Esmya-vizsgálat miatt nem közölt a társaság. E kulcsfontosságú termék nélkül az éves árbevétel stagnálni fog, de csak akkor, ha a rubel-forint árfolyam a jelenlegi szint közelében marad. A magyar piacon 2 százalékos forgalomnövekedéssel kalkulálnak, a közép-európai és a nyugat-európai régió valószínűleg stagnálni fog, ha nem számítják hozzá az Esmya-eladásokat. Az orosz piacon 4 százalékos növekedést vár a cég (rubelben számolva), a többi FÁK-államban is hasonló mértékű lehet a bővülés. A Vraylarhoz kapcsolódó royaltybevételek nélkül az Egyesült Államokban 15 százalékkal fog csökkenni az értékesítés.
Nagy András, az Erste Befektetési Zrt. részvényelemzője a Világgazdaságnak elmondta, véleményük szerint mind a pénteki, mind a hétfői tőzsdei reakció túlzott volt a Richter esetében. Úgy látja, nem az egymilliárd forintos negyedéves pénzügyi veszteség kiugró, hanem egy svájci leányvállalathoz kapcsolódó egyszeri számviteli tétel (halasztott adóügylet) rontott sokat a negyedéves profiton. Kalkulációik szerint az Esmya részvényenként 590 forint értéket képvisel, a piac viszont azt a szélsőséges esetet árazza, hogy a Richternek a jövőben nem lesz bevétele a termékhez kapcsolódóan. Az Erste várakozásai szerint az Esmya a piacon maradhat, az EMA vélhetően a terápiákhoz kapcsolódó kiegészítő tesztek elvégzését javasolja majd.
Az Equilor elemzői kommentjében azt emelte ki, hogy az EMA-vizsgálat körüli friss hírek beárnyékolják a kedvező trendeket (jó oroszországi értékesítés, az Esmya és a Vraylar vártnál jobb tavalyi eladási adatai). Az Equilornál úgy látják, az árbevétel és az üzleti eredmény a várakozásnak megfelelő, a devizahatás viszont sokat rontott a nyereségen. Kivárást javasolnak május végéig.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.