BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Az osztalékpolitika jövőjére figyel a piac

Az üzlet­menetre várhatóan nem gyakorol majd érdemi hatást a csere a távközlési társaság menedzsmentjében. A befektetők továbbra is az osztalékpolitikára figyelnek.

A Magyar Telekom hétfői igazgatósági ülésén Christopher Mattheisen kezdeményezésére arról döntöttek, hogy a vezérigazgató munkaszerződése július 1-jén megszűnik. A cég vezérigazgatói teendőit 2006 decembere óta ellátó vezető az igazgatósági tagságról is lemond. Az igazgatóság július 1-jétől Rékasi Tibort nevezte ki Mattheisen helyére. Rékasi egyúttal az igazgatóságnak is tagja lesz.

„Befektetői szempontból az a kérdés, hogy az új vezérigazgató mennyire lesz biztonságkereső az osztalékpolitikával kapcsolatban. A tavalyi eredmények után kifizetendő 25 forintot már régóta biztosra lehetett venni, de az idei profitból várhatóan kifizetendő 25 forintos előrejelezéshez már hozzászólhat Rékasi Tibor. A társaság óvatos osztalékstratégiája egyébként helyénvaló” – véli Blahó Levente. A Raiffeisen Bank elemzője szerint egy osztalékpapírnál, amely gyakorlatilag kötvényként funkcionál, szinte a csőddel egyenértékű blamázs, amikor lefelé kell módosítani az osztalékcélt, vagy teljesen elmarad a kifizetés. A 2013-as és a 2014-es év után egy forintot sem juttatott a részvényeseknek a Telekom. „Az azóta folytatott óvatos osztalékpolitikával nyilván az esetleges csökkenést vagy kimaradást akarták elkerülni. Kérdés, hogy az új vezető mennyire lesz bátor, és felveti-e a részvényenkénti 30 forintos osztalék lehetőségét, amire a cég eredményei lehetőséget adnának. Christopher Mattheisen egyébként az elmúlt tizenkét évben összességében jó teljesítményt nyújtott a hazai távközlési társaságnál” – fűzte hozzá Blahó Levente.

„Piaci szempontból semleges a hír, a Deutsche Telekom befolyása ugyanakkora marad a cégben. A vezérigazgató mellett a nagytulajdonos befolyása továbbra is erős lehet. Christopher Mattheisen már majdnem tizenkét éve vezeti a vállalatot, ebben a szektorban sok cégnél gyakrabban cserélődik a vezető, így ez a szokásos ügymenet része”

– mutatott rá Cinkotai Norbert, a KBC Equitas vezető elemzője.

„Nem várható éles váltás a cég stratégiájában, így a lépés befektetői szempontból semleges. Legfeljebb apróbb változtatások jöhetnek. Megnyugtató, hogy egy olyan, belülről érkező szakember veszi át az irányítást, aki tíz évet töltött el a társaságnál különböző pozíciókban. Az is azt erősíti, hogy nem várható lényeges változás az üzletmenetben, hogy Christopher Mattheisen maga kezdeményezte a távozását” – hívta fel a figyelmet Kovács Bálint, az Equilor vezetőelemző-helyettese.

Christopher Mattheisen 2006 előtt négy évig a vezetékes üzletágért felelős vezérigazgató-helyettes volt. Korábban pedig a Westel 900 marketing- és értékesítési területét vezette a cég alapítását követő első három évben. A jövőben saját vállalkozásokkal kíván foglalkozni.

Rékasi Tibor tavaly januártól a cég lakossági szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettese. Előtte, 2013. októbertől a vállalati szolgáltatások vezérigazgató-helyettese és a T-Systems Magyarország Zrt. vezérigazgatója volt. A Magyar Telekom csoporthoz 2008 szeptemberében csatlakozott a cég leányvállalata, az IQSYS Zrt. ügyvezető igazgatójaként. Rékasi Tibor helyett Szabó Melinda lesz júliustól a lakossági szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettes. Szabó Melinda a közelmúltig a Vodafone Magyarország mobilszolgáltató kis- és középvállalatokért felelős értékesítési és marketingvezetői feladatait látta el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.