Nullszaldós a Diákhitel
Tavalyhoz hasonlóan nullaforintos adózott eredménnyel zárta 2017-et a Diákhitel Zrt., az üzemi eredmény ugyanakkor 3,7 milliárdos mínuszt mutat. A hallgatói hitelezéssel foglalkozó cég mérlegfőösszege 265 milliárd forint volt – 8 milliárddal kevesebb, mint 2016 végén. A teljes kihelyezett diákhitel-állomány 217 milliárd volt.
Tavaly a kamatbevételek 10,9-ről 7,8 milliárd forintra csökkentek, a hitelkamatok átlagosan 150 bázispontos esése miatt.
A Diákhitel 1. konstrukcióban az átlagos havi hitelösszeg 42 ezerről 45 ezer forintra nőtt tavaly, a Diákhitel 2.-nél pedig 237 ezerről 242 ezerre emelkedett az átlagos folyósítási összeg. A szabadon felhasználható konstrukciónál a leggyakrabban havi 50 ezer forintot igényeltek a hallgatók, míg a tandíjhitel mediánja 220 ezer forint félévenként.
A hallgatói hitelezés számos kihívással néz szembe – írja a jelentés. Magyarország demográfiai helyzete tartósan kedvezőtlen, ezen belül a felsőoktatásnak utánpótlást biztosító korcsoport az átlagos ütemnél is nagyobb mértékben csökken. Gond az is, hogy a hosszú lejáratú eladósodással szemben a háztartások attitűdje továbbra is negatív.


