BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Hétmillió életet követel évente a néma gyilkos

Hétmillióra becsüli a levegőszennyezés következtében évente idő előtt elhunytak számát az Egészségügyi Világszervezet (WHO) friss jelentése. A háztartási eredetű légszennyezés a halálozások közel feléért felelős.

Tízből kilenc ember van kitéve világszerte olyan veszélyes szennyezőanyagoknak, melyek rákhoz, valamint szív- és érrendszeri megbetegedésekhez vezethetnek – áll a szervezet 2016-os adatokat bemutató tanulmányában. A légszennyezés szintje a keleti mediterrán térségben és Délkelet-Ázsiában volt a legmagasabb: a halálesetek kilenctizede az alacsony és közepes jövedelmű afrikai és ázsiai országokban történt. A levegőbe kerülő mérgező anyagok koncentrációja néhány területen meghaladta a WHO határértékének ötszörösét, és aránytalanul sújtotta a legszegényebb és legsérülékenyebb társadalmi csoportokat, köztük a nőket, gyerekeket és a szabadtéri munkát végzőket.

A legkevésbé szennyezett levegőjű országok jellemzően a fejlett, gazdagabb államok, melyek kormányai konkrét lépéseket tettek a probléma kezelésére. Európában mintegy félmillióan halnak meg idő előtt a légszennyezés miatt, az amerikai térségben pedig 300 ezer életet követelt tavalyelőtt a légszennyezés.

Nem csak a szennyezett városi levegő jelent ugyanakkor közegész-ségügyi fenyegetést. A légszennyezés legfőbb okozója az ipari tevékenység, a közlekedés és a mezőgazdaság mellett ugyanis a korszerűtlen háztartási energiahasználat. A WHO becslése szerint a Föld lakosságának 40 százaléka továbbra sem fér hozzá tiszta tüzelőanyagokhoz és eszközökhöz az otthonában. Ennek következtében mintegy hárommilliárd ember lélegzi be nap mint nap saját sütőjének mérgező füstjét főzés közben. A genfi székhelyű szervezet adatai szerint tehát a légszennyezés egyik legfőbb okozói a háztartások. A háztartási eredetű légszennyezés 3,8 millió halálért volt felelős 2016-ban.

„A légszennyezés mindannyi­un­kat fenyeget, de leginkább a legsze­gényebbek és a legkiszolgáltatottabbak viselik a probléma súlyát” – mondta Tedros Adhanom Ghebreyesus, a WHO főigazgatója. „Ha nem teszünk sürgősen lépéseket a légszennyezés ellen, soha nem jutunk közelebb a fenntartható fejlődéshez” – tette hozzá a szervezet vezetője. A halálesetek harmada iszkémiás szívbetegség miatt következett be, a rossz levegő okozta tüdőgyulladás, sztrók vagy krónikus obstruktív tüdőbetegség pedig egyaránt az esetek ötödében volt kimutatható. A rossz levegőnek betudható halálozások hét százalékát tüdőrák okozta az egészségügyi szervezet jelentése szerint.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.