BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A font már az előrehozott választásra vár

Vegyes érzelmekkel fogadták a brit gazdasági szereplők a Brexit újabb elhalasztását, a devizakereskedők pedig már az előrehozott választással kapcsolatos fejleményeket figyelik.

Minimális hatást gyakorolt a font árfolyamára, hogy az Európai Unió tagállamai jóváhagyták a Brexittel kapcsolatos brit halasztási kérelmet. A 27-ek brüsszeli nagykövetei alig 15 perc tárgyalás után, egyhangúlag megegyeztek a jelenleg érvényes október 31-i határidő rugalmas kiterjesztéséről, miután Franciaország a hét végén feladta az ellenkezést. A rugalmas halasztás azt jelenti, hogy az Egyesült Királyság a kilépési megállapodás ratifikálása utáni hónap első napján távozhat az EU-ból, de teljesítenie kell bizonyos feltételeket: jelölnie kell biztost az Európai Bizottságba, és nem tehet semmi olyasmit, amivel veszélyezteti a szervezet célkitűzéseit és döntéshozatali mechanizmusát.

Bár a haladékot még formálisan jóvá kell hagyniuk a tagállamok állam- és kormányfőinek, ehhez nem tartanak csúcstalálkozót, az írásbeli beleegyezés legkésőbb szerdáig megérkezik Brüsszelbe. A halasztást Boris Johnson kormányfőnek el kell fogadnia, mert erre kötelezi az a törvény, amelyet az alsóház még szeptemberben fogadott el, hogy megakadályozza a rendezetlen Brexitet. A formális jóváhagyás gyakorlatilag garantált, ezért is volt visszafogott a devizakereskedők reakciója. „A rendezetlen Brexit veszélye jelentősen csökkent, de a piac még nem árazta be a megállapodási forgatókönyvet” – mondta ezzel kapcsolatban a Reutersnak Athanasios Vamvakidis, a Bank of America Merrill Lynch globális piaci devizastratégája, aki szerint a font jóval 1,3 dollár fölé erősödhet, ha a londoni parlament jóváhagyja a kilépési egyezményt. A brit deviza tegnap délben 1,2836 dolláros és 86,42 eurós szint körül mozgott, a piacok inkább arra várnak, hogy kiderüljön, lesz-e előrehozott választás decemberben. A képviselők tegnap lapzárta után szavaztak először, de a kérdés ma újra napirendre kerül.

A haladék későn jött a brit kiskereskedelemnek, amely az október végi Brexitre készülve jelentős tartalékokat halmozott fel. A Brit Iparszövetség (CBI) tegnap nyilvánosságra hozott jelentése szerint a készletek a várható forgalomhoz képest rekordszintet értek el, ami súlyos teher a kiskereskedőknek, miután az eladások és a megrendelések is hatodik egymást követő hónapban csökkennek, amire a globális pénzügyi válság óta nem volt példa. Igaz, októberben lassult a visszaesés, a CBI havi kiskereskedelmi indexe mínusz 10 pontra javult a szeptemberi mínusz 20-ról; a Reuters elemzői mínusz 20 pontot vártak. „Az időzítés nem is lehetett volna rosszabb – mondta a jelentést kommentálva Rain Newton-Smith, a CBI vezető közgazdásza. – A karácsony előtti időszak kulcsfontosságú a kiskereskedelemnek, és az egyébként is nehézségekkel küzdő szektorra további terhet rótt, hogy nem lehetett tudni, hol tartunk majd november 1-jén” – tette hozzá.

Az iparvállalatok is jelentős készleteket halmoztak fel alapanyagokból, alkatrészekből és késztermékekből, és most dönteniük kell, hogy csökkentik-e a tartalékokat, vagy megőrzik, hogy felkészüljenek az újabb esetleges megállapodás nélküli Brexitre január végén. Amanda Tickel, a Deloitte Brexit-felelőse szerint ezért is vegyesek a gazdasági szereplők érzései az újabb haladékkal kapcsolatban: egyrészt megkönnyebbültek, másrészt viszont maradt a bizonytalanság, az előrehozott választás lehetősége pedig csak tovább nehezíti a tervezést.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.