BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Berozsdált az iráni olajcsap

A világ 12 legnagyobb feltárt olajmezejéből már öt található Irán területén, miután Haszan Róháni államelnök vasárnap bejelentette, hogy a szakértőik 53 milliárd hordós készlettel rendelkező lelőhelyre bukkantak az ország délnyugati részén fekvő Kuzesztán tartományban. Méretét tekintve ez a világ ötödik legnagyobb olajmezeje. Kiterjedését 2400 négyzetkilométerre, átlagos vastagságát 80 méteresre teszik. A politikai szintre emelt bejelentéstől lelkesítő hatást vártak a tavaly óta ismét szigorú amerikai szankciók nyomása alatt lévő Iránban. Róháni a nemzetnek nyújtott szerény ajándékként szólt a leletről, s az AFP jelentése szerint azt üzente Amerikának, hogy Irán gazdag ország, s ismét bebizonyosodott, hogy az urándúsítási programjának folytatása miatt elrendelt kegyetlen gazdasági szankciók sem tudták megtörni.

A Kőolaj-exportáló Országok Szervezete alapító tagjának számító Irán tartaléka – a BP adatai szerint – 34 százalékkal nő az eddigi 155,6 milliárd hordóról. Az amerikai energiainformációs hivatal szerint a perzsa állam a világ igazolt olajtartalékait tekintve a negyedik helyen állt eddig, ám az új kuzesztáni olajmezőnek köszönhetően megelőzi Kanadát és Venezuelát, és fellép a dobogóra Szaúd-Arábia mögé. A múlt hónapban egy kiterjedt, piaci áron 40 milliárd dollár értékű gázmezővel is bővült az irániak energiatartalék-portfóliója.

Az olajkincs felfedezése felett érzett örömöt azonban nagyban beárnyékolja, ha a kitermelt olajra nem találnak vevőt. Pontosabban vevők lennének az iráni nyersolajra, csakhogy a Washington által Teherán ellen elrendelt olajipari exportkorlátozások életbeléptetése óta kevesen vállalják, hogy magukra haragítsák Donald Trumpot. Amerika nyolc országnak – köztük Indiának, Kínának, Japánnak és Dél-Koreának – engedélyezte ugyan, hogy átmenetileg olajat vegyen Irántól, de ennek az engedékenységnek is vége lett májusban. Irán olajexportja egy év alatt 80 százalékkal zuhant. A CNN becslései szerint Teheránnak havi 700 millió dollár bevétele származhat az exportból, sőt kevesebb, mivel kitartó vevőit jókora diszkonttal kell magához láncolnia. Az olajbevételeiből élő ország gazdasági helyzete folyamatosan romlik, az infláció például éves alapon hivatalosan 181 százalékos volt szeptemberben. A Nemzetközi Valutaalap októberben 9,5 százalékos idei GDP-csökkenésre rontotta korábbi, 6 százalékos becslését. Eközben az atomalku megmentésére irányuló uniós kísérletek sorra megbuknak Teherán és Washington makacs ellenállásán.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.