Világgazdaság

Próbát tesz az Északi-tengeren a Mol

Az olajipari cég több fúrást is végzett norvég területen a közelmúltban, ám ezek a kutak szárazak voltak. A Mol mégis folytatja a feltárást, mivel Norvégiában éppen újra felfutóban van a kitermelés.

Mintegy 16,5 millió dolláros, keddi árfolyamon mintegy ötmilliárd forint értékű feltárási szerződést kötött a Mol Norge a Maersk Drilling olajfúró vállalattal – ezt a dán társaság közölte a honlapján. A várhatóan jövő augusztusban kezdődő és hatvan napon át tartó munka célja, hogy kutatófúrásokat végezzenek az Északi-tenger délre eső területein, a PL617-es olajmezőn. Pletser Tamás, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzője szerint a fúrási munkák költségesek, így nem nevezhető soknak a szerződési érték. „Ez egy reális ár, cserébe a feltárási munkáért. A norvég rendszerben viszont előnyös, hogy az olajtársaságok lényegében megoszthatják kockázatukat az állammal, és ha nem járnak eredménnyel a fúrások, adókedvezményként visszajár a költségek egy tetemes része. Siker esetén viszont 78 százalékos adófizetési kötelezettség vár a cégekre” – tette hozzá a szakértő.

A Maersk Drilling közleménye szerint a magyar energiavállalattal egy olyan megállapodást kötöttek, amely egy, az Északi-tengeren egész évben bevethető olajfúrót érint. A dokumentumot a Mol norvég leánya szignózta, de a projekthez az osztrák OMV norvég leánya és a Wintershall Dea olajcég is társult. Az Északi-tenger déli része nem új a Mol számára, hiszen a cég korábban is tevékenykedett a környező norvég területeken, az olajtársaság az idei első féléves jelentésében be is számolt néhány kevésbé eredményes feltárásról.

„A kutak száraznak bizonyultak. Mind a két fúrás kiváló környezet-, egészség- és munkavédelmi eredményekkel zárult” – szólt a helyzetértékelés a féléves beszámolóban. A most megismert adatok, a munka hossza és a szerződés várható értéke alapján napi több mint 83 millió forintot szán a fúrásra a Mol.

Az olajipari elemző kérdésünkre elmondta, ennek ellenére nem véletlen a Mol választása. „Az előzetes mérések ismeretében hozhatták meg a döntést a kutatás megindításáról, ráadásul Norvégiában a legfrissebb adatok alapján éppen újra felfutóban van az olajtermelés. Például nemrég indult a kitermelés a Johan Sverdrup olajmezőn, ami később akár a napi több százezer hordót is elérheti” – hangsúlyozta az elemző, kitérve arra is, hogy az olajfúrások nem hoznak gyors eredményt. Ha lesznek is jótékony hatásai a feltárási munkának, az leghamarabb jövőre, a negyedik negyedéves eredmények között jelenhet meg.

Sikeres fúrás esetén

78

százalékos az adófizetési kötelezettség

Opciós ügyleteket kötött a társaság

Újabb opciós szerződést kötött saját részvényeire a Mol, három pénzintézettel: az UniCredittel, az ING-vel és az MUFG-vel. A japán MUFG bank esetében 5,3 millió részvényről számolnak el a mai napon. Az új szerződés szerint mától a korábbinál több, 5,6 millió kerül az ázsiai­ társasághoz jövő júniusi lejárattal. A lehívási ár 9,16 euró részvényenként, ami átszámítva 3063 forint. Az UniCredit Bankkal több mint 27 millió részvényről november 18-án számolnak el, és ekkortól érvényes az új ügylet is, amelynek lejárata 2021. június közepe. Az ING Bankkal november 28-án számolnak el. Itt a korábbi megállapodás majdnem 36 millió részvényt érint. Az új megállapodás az elszámolás napjától hatályos, és jövő június végén jár le.

 

olajfúrás Mol Mol Norge
Ezek is érdekelhetik