BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Egyszerűbb lesz az e-recept kiváltása

Folyamatban van egy rendeletszintű jogszabály-módosítás, az úgynevezett képviseleti rendszer kialakítása után az e-receptet a törvényes képviselő is kiválthatja.

Már folyamatban van és hamarosan megszületik az a rendeleti szintű jogszabály-módosítás, amely lehetőséget teremt arra, hogy az e-receptet az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térben (EESZT) rögzített képviselő is kiválthassa más személy számára a patikákban – közölte a Világgazdasággal az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi). Hozzátették, hogy így már nemcsak felírási igazolással, hanem a meghatalmazott vagy törvényes képviselő a saját személyi igazolványának és tajkártyájának együttes bemutatásával is átveheti a vényköteles terméket a patikában. Januártól az orvosoknak csak akkor kötelező felírási igazolást kiállítaniuk, ha a beteg azt kéri, vagy 14 év alattinak írnak fel gyógyszert. Sokan úgy mentek el az orvostól, hogy nem volt felírási igazolásuk. Ezek a betegek úgy juthatnak a gyógyszereikhez, hogy a gyógyszertárban a megfelelő azonosítást követően az EESZT-ből letöltötték a vények adatait.

„Viszont a felírási igazolással érkező betegeknél egy jogszabályi rendelkezés okozott fejtörést a gyógyszerészeknek” – erről már Marjai Tamás, a Hálózatban Működő Gyógyszertárak Szövetségének (HGYSZ) szakmai igazgatója beszélt lapunknak. Januártól érvényes az a rendelkezés, hogy ha az EESZT elérhetetlen, akkor nem lehet a gyógyszert csak a felírási igazolás alapján kiadni. Marjai Tamás szerint az elmúlt két évben probléma esetén lehetőség volt arra, hogy a gyógyszert kiadják a betegnek, és az adatokat csak később küldjék fel a felhőbe. Ezt a lehetőséget a jogszabályi rendelkezések januártól eltörölték, de a gyógyszertári elszámolórendszerekben a funkció még megmaradt. Ezért az EESZT január elején tapasztalt működési elégtelenségénél a gyógyszertárak előtt két választási lehetőség állt: vagy ellátták a beteget gyógyszerrel, vagy betartották a hatályos jogszabályi rendelkezéseket. „Ebben a helyzetben nem lehetett jó döntést hozni” – tette hozzá a szakmai igazgató. Ha szabályosan járnak el, akkor nagyon sok beteg nem jut a gyógyszereihez, ha pedig ellátják a beteget, akkor a szabálytalan kiadás miatt előfordulhat, hogy a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő nem fizeti ki a kiadott gyógyszerek után járó támogatást.

A HGYSZ szakmai igazgatója arra is rámutatott, hogy a Magyar Gyógyszerészi Kamara tájékoztatása szerint az egészségügyért felelős államtitkárság képviselői egy decemberi egyeztetésen úgy nyilatkoztak, hogy támogatják azt a jogszabályi rendelkezést, amely lehetővé teszi, hogy az EESZT üzemzavara esetén is lehessen gyógyszert kiadni a patikákban, de ez a másodlagos rendszer még nem állt fel.

Tíz éve nem nyúltak a rendelethez

A gyógyszertárak bevételeinek jelentős részét a támogatott gyógyszerek forgalma biztosítja, amelyeknek az árrése állami szabályozás alá tartozik. Jelenleg a degresszív árrés a legnagyobb probléma: ez a gyakorlatban azt jelenti, hogy egy hatezer és egy hatvanezer forintba kerülő készítmény után egyaránt 990 forint az árrés. A vonatkozó rendeletet tíz éve módosították, ezért megérett az idő a szabályozás áttekintésére és korrekciójára. A legnehezebb helyzetben a vidéki kis patikák vannak, ahol a támogatott gyógyszerek forgalma a 80 százalékot is meghaladja. Mindezek mellett a patikáknak az elmúlt években 10-15 százalékos munkabéremelést kellett kigazdálkodniuk, amelyet nem követett a forgalom ilyen arányú növekedése. | VG

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.