Világgazdaság

Újabb konfliktus kavarta fel az olajpiacot

Csaknem 1 százalékkal megugrott a hét elején az Európában irányadó Brent kőolaj hordónkénti ára a világpiacon. Az energiahordozó több mint egyhetes csúcsra, 65,7 dollárra drágult azt követően, hogy a hét végén Líbia két nagy olajtermelő létesítményét is blokád alá vettek katonai erők, leállítva a termelést. A műveletet a Líbiai Nemzeti Hadsereg parancsnokához, Halifa Haftarhoz hű alakulatok hajtották végre. Ez a katonai kör a nemzetközileg elismert, fegyverszünetre törekvő kormány ellen vette fel a harcot. A blokád után a líbiai állami olajtársaság (NOC) közölte, hogy napi 800 ezer hordóval csökken az ország kőolajtermelése. A Reuters arról ír, hogy a normál körülmények között 1,2 millió hordós napi mennyiséget előállító Líbia olajtermelése a szinte nullával egyenlő 72 ezer hordós napi szintre csökkenhet, ha hosszabb ideig tart a blokád. Az ING elemzője, Warren Patterson ennél is tovább ment nyilatkozatában. Arról beszélt, hogy egy Líbiából kiinduló tartós – az olajtermelést is érintő – zavar azzal járhat, hogy az idei első negyedévben várhatóan túlkínálatos olajpiac átfordul, és többletmennyiség helyett hiány keletkezhet. Ennek pedig a nemzetközi árjegyzésre is erős hatása lenne.

A Bank of America (BofA) szakértői tegnap megemelték a kőolaj 2020-ra várható átlagárát. A bank elemzői szerint a Brent átlagára 62 dollár lehet idén a korábban prognosztizált 60 dollár helyett, míg a WTI árát három dollárral 57 dollárra emelték. Elemzésében a Bank of America kiemelte, hogy az árakat elsősorban a közel-keleti ellátás növekvő kockázatai és a bővülő kereslet hajthatja fel. Megjegyzik, hogy a kőolajtermelőket tömörítő OPEC további megállapodásai is befolyásolhatják az olajpiac irányát. A BofA ennek ellenére a második negyedév végére vonatkozó prognózisát a Brent esetében érintetlenül hagyta, a kőolajfajta ára akkorra az elemzők szerint 70 dollár lesz.

Az új konfliktusként jelentkező líbiai katonai lépés előzménye, hogy a jelentős fegyveres erőket vezető Halifa Haftar parancsnok nem írta alá a hónap közepén Moszkvában a líbiai tűzszüneti megállapodást. Ezután, éppen a vasárnapi akcióval egy időben, Berlinben egy konferencián kívántak haladást elérni az észak-afrikai ország helyzetének rendezésében. Itt a líbiai konfliktusban érdekelt országok megállapodtak a többször is megsértett fegyverembargó betartásában. Az embargót alaposabban ellenőriznék a jövőben – mondta Angela Merkel német kancellár a Líbia-konferenciát lezárva. A hét végi katonai intézkedésekre eddig vélhetően azért nem érkezett hevesebb piaci reakció, mert a tengerentúli piacok tegnap zárva voltak.

Haftar bofa Líbia olaj
Ezek is érdekelhetik