BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Orbán Viktor: újraindítási költségvetésre van szükség Helmeczi Zoltán | A teljes foglalkoztatottság elérése,

A teljes foglalkoztatottság elérése, a minimálbér emelése és a vállalati terhek könnyítése is azon célok között szerepel, amelyeket Orbán Viktor miniszterelnök ismertetett a Világgazdaság Magyarország újraindul! című csúcskonferenciáján.

A sikeres oltási programnak és a hatékony gazdaságpolitikának tulajdoníthatóan a magyar gazdaság más uniós országokhoz képest lépéselőnyhöz jutott – jelentette ki Orbán Viktor miniszterelnök a Világgazdaság gazdaságpolitikai csúcskonferenciáján. Ám hozzátette, hogy a világgazdasági rendszer törékeny, változások lesznek, amelyekhez alkalmazkodnunk kell. A cél a biztonságra való törekvés.

Új korszakhoz érkeztünk, és már nem gazdaságvédelmi, hanem újraindítási intézkedésekre van szükség – emelte ki Orbán Viktor. Ezt két operatív törzs fogja majd irányítani. A gazdasági élet újraindításáért felelős operatív törzset Szijjártó Péter vezeti majd, a társadalmi élet újraindításáért a felelős pedig Novák Katalin. A miniszterelnök kiemelte, hogy a társadalom egyik csoportja sem omlott össze, nem csődöltek be a családok, és a vállalkozások is helytálltak, amit az is mutat, hogy továbbra is több mint 4,5 millióan dolgoznak. Ez 50 ezerrel kevesebb, mint egy éve, de kétszer ennyi munkahelyet kell teremteni. Ennek a lehetősége benne is van a gazdaságban. A hazai munkanélküliségi ráta éppen csak 4 százalék fölötti, míg az eurózóna gazdaságaiban 8 százalékon áll.

A miniszterelnök szerint a gazdasági poszt-Covid-szindróma elkerülésének jó eszköze a teljes foglalkoztatottság, továbbá fontos a moratórium kérdése. A teljes foglalkoztatottság azt jelenti, hogy több munkahely áll rendelkezésre, mint munkaerő – fejtette ki Orbán Viktor. Annak érdekében, hogy ne kezdődjön el a belső migráció, a kormány programokat indít majd. A miniszterelnök szerint szembe kell menni az urbanizációs tendenciákkal, és megteremteni a lehetőségét, hogy mindenki ott boldogulhasson, ahová született. Ebben a kormány támogatni fogja a vidéket, erre a következő hétéves uniós ciklusban a források is rendelkezésre állnak.

A moratóriumot pedig fokozatosan kell kivezetni, ezért a kormány meghosszabbította szeptemberig. Orbán Viktor nehéz kérdésnek nevezte azt, hogy mi módon térjünk vissza a költségvetési egyensúlyhoz, de van forgatókönyv: 2020-ban 8,1 százalékos volt a költségvetési hiány, idén 7,5 százalék a terv, 2022-ben pedig 5,9 százalék lesz. Ha lesz többletforrás a gazdaságban, azt a költségvetési hiány csökkentésére is fordítja majd a kormány. A kormányfő nem látja elérhetőnek a 3 százalékos hiányt 2022-re. A jelenlegi helyzetben nem lehet választási költségvetést készíteni, hanem újraindítási büdzsére van szükség, ebben a szellemben készült a 2022-es előterjesztés is – tette hozzá.

A miniszterelnök azt javasolja, hogy januárban és februárban a gyermeket nevelő, átlagjövedelem alatt kereső szülők kapják vissza az általuk befizetett szja-t, mert őket kiemelten érintette a koronavírus-járvány. Ez mintegy 500-550 milliárd forint kiesés a költségvetésnek, és az a feltétele, hogy a gazdaság idei növekedése elérje az 5,5 százalékot. A kérdésről tegnap délután már tárgyalt a kormány.

Ellensúlyozni kell továbbá a Növekedési hitelprogram kivezetésének és a kamatemelésnek a dupla hatását – jelezte. Ha ugyanis – mint mondta – elfogadjuk a jegybankelnök megközelítését, a költségvetésnek forrásokat kell biztosítania fél százaléknál nem magasabb hitelekkel a kkv-knak. Erről már folynak az egyeztetések a kamarával. Rámutatott, hogy a KAVOSZ messze a legrugalmasabb rendszer, ezért a kormány tetemes költségvetési forrást biztosítana a kamarának, hogy a korábbinál is olcsóbb és nem kisebb értékű hitel legyen elérhető. Mivel rugalmasabb megoldás kell, nem a hagyományos állami intézményrendszert fogják választani, hanem a kamarával szeretnének együttműködni. Ennek nincs felső határa

– mutatott rá miniszterelnök.

Az elmúlt egy év tanulsága, hogy nem függhetünk másoktól, önellátónak kell lennünk, akkor is, ha nincs járvány, például a kórházi felszerelésekből, eszközökből, gyógyszerekből, vakcinákból, ezért ki kell építeni a maszk, a vakcina és egyéb egészségügyi eszközök gyártásának képességét – jelentette ki, hozzátéve, hogy ez igaz a külkapcsolatokra is. Nem ideológiai vita, hanem gazdaságpolitikai tény, hogy a világgazdaság súlypontja keletre helyeződik, ehhez alkalmazkodnunk kell. A nyugati és keleti gazdasággal egyformán együtt kell működnünk – szögezte le.

Budapest turizmusa 90 százalékban a külföldiekre épül, ez nem versenyképes, nem fenntartható modell. Nem áll már vissza az a nemzetközi rend, ezért Budapestnek modellváltásra van szüksége – emelte ki a miniszterelnök.

A globális vállalati adó ötlete kapcsán abszurdnak nevezte, hogy bármilyen szervezet megmondja, milyen adó legyen Magyarországon. Kijelentette, hogy az új adónem bevezetése csorbítaná hazánk versenyképességét, akadályozná a valós beruházások létrejöttét, az ország munkahelyeket veszítene, ezért ki kell állni a javaslat ellen.

Jöhet a kétszázezer forintos minimálbér

A magyar minimálbérrendszer két elemből áll – mutatott rá Orbán Viktor. „A mi horizontunkon 200 ezer forintos minimálbérnek kell lennie. Ám ha ezt rázúdítjuk a kkv-kra, akkor tönkremennek, és elbocsátják az embereket” – szögezte le. Ezért a magasabb minimálbér érdekében segíteni kell a kkv-kat, például az adók érzékelhető csökkentésével. Korábban a kormány már egy előre tervezett ütem szerint csökkentette a munkát terhelő adókat, ez a mostani terv is. | VG

 

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.