J. R. | Jó okunk van feltételezni, hogy folytatódik a gazdaság helyreállása a következő negyedévekben, az év második felében pedig visszatérünk a 2019-es szinthez – jelentette ki Varga Mihály pénzügyminiszter. Hangsúlyozta, hogy a magyar gazdaság ellenálló képessége megerősödött az elmúlt tíz évben, emiatt gyorsabb lesz a gazdaság helyreállása az Európai Unió országaihoz képest, jelenleg a járvány előtti szint 93 százalékán állunk. A pénzügyminiszter szerint négy elem húzza a gazdaságot:
a bérek, a vállalati kapacitások, a munkaerőpiac és az EU-transzferek. Ám a nemzetközi turizmus és az uniós kereslet továbbra is visszafogott lehet, és kockázati tényező a hiteltörlesztési moratórium kivezetése is.
Jövőre folytatódik a deficit lefaragása. Varga Mihály jelezte, hogy Magyarország a régiós versenytársak között nincs e tekintetben lemaradva, sőt hamarabb térhetünk vissza a 3 százalékos hiányhoz, mint Szlovákia és Csehország. Nem most van itt az ideje annak, hogy visszatérjen az államadósság-csökkentő politika, amely 2013 és 2020 között volt jellemző. A 2008-as válság után lassú volt a helyreállás a gyors fiskális konszolidáció miatt. Ezt most nem javasolja a tárcavezető.
Magas a beruházási ráta is, Magyarország ebben lehagyta a V3-akat. Márciusban kiugróan nőtt az ipari kibocsátás, de a járműipar teljesítménye elmarad a várttól. Például a vegyipar vagy az elektronikai ipar teljesítménye már meghaladja a 2019 előttit. A miniszter várakozása szerint a járműiparban is van remény a visszaépülésre, a beruházások alakulása pedig azzal kecsegtet, hogy a növekedés gyorsulni tud majd – tette hozzá. A vendéglátásban is megindult egy erős alkalmazkodás, és az ágazat teljesítményszintje június elejére elérte a 2019-es mértéket.
Fontos célnak nevezte Varga Mihály, hogy az államadósság már az idén és jövőre is csökkenjen, és szükség van a háztartások megtakarítására is. Szerinte csak átmeneti lesz az infláció kiugrása, gyorsan visszaállhat a 3 százalék körüli szint. Kiemelte, hogy a magyar gazdaság saját maga tudta kezelni a fiskális visszaesést, amelyet a járvány idézett elő, és nem kellett az IMF-hez fordulnia az országnak. Az államháztartási hiány alacsonyabb lesz az idén, mint a tavalyi volt, és jövőre vélhetően a magyar gazdaság is tartani tudja az uniós hiányszintet.
A járvány gazdasági hatásairól elmondta: minden gazdasági centrumot érintett a globális visszaesés, mindenki megszenvedte, de nem egyformán jönnek ki a régiók a nehézségekből. Az Egyesült Államok és Kína már pozitív negyedéves számokat produkált, az EU kicsit lemaradt. A GDP 30 százalékát kitevő összeget fordított az állam a járvány hatásainak enyhítésére,
4 ezermilliárd forintot beruházásokra költött. A finanszírozási intézkedések az 59 százalékát tették ki a gazdaságvédelmi csomagnak. Az első negyedév számai már megmutatták, hogy a magyar gazdaság ellenálló képessége megerősödött, és gyorsan visszaáll a válság előtti szintre – tette hozzá.
A kormány a GDP
30
százalékát fordította a járványhatások enyhítésére
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.