Zöldgazdaság

Hamarosan kezdődik a tiszavirágzás

A Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság fokozott ellenőrzéseket végez a tavon, hogy megvédje a védett kérészfajt.

A nagyméretű kérészfaj, vagyis a tiszavirág életének utolsó és legfontosabb napja a tiszavirágzás. Azért kel ki három év lárvaállapot után, hogy szaporodjon, és utána szinte azonnal elpusztuljon. A kis élőlények igen érzékenyek a vizek tisztaságára, sajnos Európából a tiszavirág szinte teljesen eltűnt már. Ezért is fontos, hogy megtegyünk mindent azért, hogy nálunk továbbra is fennmaradjon ez a ritka kérészfaj – írja közleményében a Tiszai Vízirendészeti Rendőrkapitányság.

Fotó: police.hu

A kérészek általában június közepe táján indulnak rövid útjukra. A védett egyedek állományára fokozott veszélyt jelent a horgászat céljából történő jogellenes elpusztítás, az állat gyűjtése, tekintettel arra, hogy e faj napjainkra csak a Tiszán, illetve egy-két mellékfolyóján (Körös) található meg.

A jogszabály a tiszavirág természetvédelmi értékét 10 000 forintban állapította meg egyedenként.

Fotó: police.hu

A természet védelméről szóló törvény alapján tilos a védett állatfajok egyedének elpusztítása, illetve az élő és az elhullott egyedek gyűjtése is. Szabálysértést követ el és százötvenezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható az, aki védett élő szervezet egyedét jogellenesen elpusztítja. Amennyiben az elkövető a rovarok telepét károsítja meg, ebben az esetben természetkárosítás bűncselekményt is elkövetheti, ugyanúgy akkor is, ha jelentős mennyiségű egyedet gyűjt. Szintén büntetőjogi kategória az is, ha a rajzásba az elkövető kisgéphajóval szándékosan belehajt, és megzavarja, elpusztítja a kérészeket.

Fotó: police.hu

A védett állatfaj egyedeinek gyűjtéséhez, befogásához, elejtéséhez, birtokban tartásához a felügyelőség engedélye szükséges.

police.hu
Kapcsolódó cikkek