A Bács-Kiskun megyei Bugac településen található, mintegy 450 tömőludat számláló állományban a megemelkedett elhullás és az idegrendszeri tünetek hívták fel az állattartó figyelmét a madárinfluenza esetleges megjelenésére – közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih). A Kiskunmajsán található 800-as tömőlúdállományban ugyancsak a megemelkedett elhullás miatt merült fel a madárinfluenza gyanúja. A Nébih laboratóriuma mindkét esetben a vírus H5N1 altípusának jelenlétét igazolta.

Karnok Csaba 20211108 Szeged Harmadára csökkent a hazai libaállomány, 1 kilót sem eszünk meg fejenként egy évben.Képen: Sárközi Henrietta és férje a libáikkal a Rév utcában.Fotó: Karnok Csaba KC Délmagyarország (DM)
Fotó: Karnok Csaba /Délmagyarország 

Az állategészségügyi szakemberek 

az érintett állományokat már a gyanú alapján felszámolták, ahogyan a telepekkel kapcsolatban álló gazdaságokban is, a járvány továbbterjedésének megakadályozása érdekében.

A fertőzött gazdaságok körül a szakemberek kijelölték a 3 kilométer sugarú védőkörzetet, valamint a megfigyelési körzetet, amely utóbbi átnyúlik Csongrád-Csanád megye területére is.

Új intézkedésként is bevezettek Bács-Kiskun és Csongrád-Csanád megye korlátozással nem érintett területein. Ezek szerint tilos a víziszárnyas baromfik betelepítése és mozgatása. Ez alól kivételt csak az azonnali vágásra történő szállítás jelent. A szállításnál közreműködő szolgáltató állatorvos felelőssége, hogy a szállítás csak a kedvező laborvizsgálati eredmények birtokában valósulhasson meg.

A fentieken túl az ország egész területén érvényben van a víziszárnyasok technológiai mozgatását megelőző kötelező tamponvizsgálat, de mostantól ez esetben is a szállítás feltétele a kedvező eredmény rendelkezésre állása.