A szénbányászat átalakulása során, az utóbbi tíz évben 57 500 ember vesztette el az állását, és további 17 500 bányász munkahelye van veszélyben a szénalapú áramtermelés lehetőségeinek szűkülése miatt -- mondta Schalkhammer Antal, a bányászszakszervezet elnöke a bányásznap alkalmából. A bányászati szakértők szerint a szénhidrogénárak emelkedése jelentős mértékben javította a szenes áramtermelés esélyeit, ezért mindenképp célszerű volna legalább átgondolni a szénipar, a szenes erőművek lehetőségeit. Hónig Péter, a Gazdasági Minisztérium (GM) helyettes államtitkára aláhúzta: az energiastratégia előkészítése során ez valóban felmerült, de az előrejelzések a szénhidrogénárak csökkenését prognosztizálják, s ez befolyásolhatja a helyzetértékelést. A hosszú ideje függőben lévő Vértesi Erőmű Rt. (Vért) oroszlányi erőművében tervezett retrofit (a károsanyag-kibocsátás csökkentését is célzó, élettartam-hosszabbító beruházás) sorsával kapcsolatban elmondta: a GM nem kívánja megakadályozni a fejlesztést, ha az piaci alapon versenyképesnek bizonyul. Erre vonatkozóan a Vértben többségi tulajdonos MVM Rt. most készít egy elemzést, az ÁPV Rt. által megfogalmazott szempontok szerint. Ennek alapján a helyettes államtitkár szerint még az év végéig megszülethet a végső döntés a beruházásról.
Ez idő szerint egyébként 950 bányászati vállalkozás működik Magyarországon, amelyek összesen hozzávetőlegesen 30 ezer embernek adnak munkát. A bányászati társaságok 1999-ben összesen 62 ezer tonna ásványi nyersanyagot termeltek ki. Csethe András, a Magyar Bányászati szövetség elnöke hangsúlyozta: az ágazat nem különleges, hanem más ágazatokkal azonos elbírálást kér, életben maradása érdekében. A bányaipari társaságok az elmúlt évben csak bányajáradék címén 12 milliárd forintot fizettek be tavaly az államkasszába.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.