Nagy-Britannia és az USA kétmilliárd dolláros együttműködési programot tervez aláírni, mely szerint a brit fél nagyobb szerephez jut az amerikai katonai repülőgép, a Joint Strike Fighter (JSF) fejlesztésének következő szakaszában -- jelentették az amerikai védelmi tárca illetékesei.
A Pentagon közlése szerint a megállapodás még az érintett védelmi miniszterek aláírására vár. Pénzügyi részleteket nem tettek közzé, a fenti kétmilliárdos összeget a Pentagon egy tiszviselője nem hivatalosan közölte a Reuters munkatársával.
Amerikai részről évek óta a Lockheed Martin Corp. és a Boeing Co. vetélkedik a mintegy háromezer repülőgépre szóló és mintegy 200 milliárd dolláros, ez évben esedékes állami megbízásért. A megrendelő a helyi légierő és a haditengerészet, illetve a brit haditengerészet lenne.
Londoni forrásból októberben úgy értesült a hírügynökség, hogy a brit védelmi minisztérium javasolni tervezte kormányának a JSF-gépek hozzáillesztését a brit katonai légiflottához, s hogy az egymillió fontot, azaz mintegy másfél millió dollárt szánjon az ország helyzetének stabilizálására a JSF-programban.
A britek egyébként hosszabb ideje tervezik 150 vagy annál több gép beszerzését a haditengerészet számára, ám az elmúlt hónapokban -- George W. Bush amerikai elnökké választásával összefüggésben -- kérdések merültek fel a JSF-fel kapcsolatban. Az amerikai védelmi tárca vezetője, Donald Rumsfeld a kongresszusban a közelmúltban közölte, hogy az új vezetés "mikroszkopikus" vizsgálat alá vet minden tervezett hadiipari kiadást annak eldöntésére, hogy azok összhangban állnak-e a Pentagonnak az ország hadiipari korszerűsítésére vonatkozó elképzeléseivel.
A brit védelmi minisztérium egyértelműen a JSF-program támogatása mellett kötelezte el magát, így egyben elutasította a francia Dassault Aviationtól, a BAe Systemstől és a Eurofighter konzorciumtól származó ajánlatokat -- közölték a Reutersszal névtelenségben maradt amerikai szakemberek.
William Cohen leköszönt amerikai védelmi miniszter és a Pentagon más tisztviselői korábban rendre elutasították a költséges JSF-program elhalasztására vonatkozó kéréseket.
A fenti harci repülőgépet elsősorban tamadó, levegő--föld gépként vetnék be, s ezekkel váltanák fel a légierő F--16-osait, az F--18-asok korábbi változatait, de a haditengerészet vertikális mozgásra képes AV--8-asait is.
A gép "lopakodó" (radar által észrevehetetlen) technológiával repül majd, és más high-tech fejlesztések eredményeivel is felszerelik, ahogyan az amerikai légierőnél tervezett F--22-est is. Ez utóbbi az F--15-ösök felváltására lesz hivatott.
A fenti megfigyelők egy része úgy értékeli, hogy a JSF-programnál többről is lehet majd szó, nevezetesen a Boeing és a BAe tartós együttműködéséről vagy akár egy transzatlanti összefonódásról.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.