BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Újabb bővítés Győrben

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
A Renault számára kezd dízelmotorokhoz hengerfejöntést a VAW Alumíniumtechnika Kft. A győri társaság most először készít a francia autógyártónak hengerfejeket, s ugyancsak első esetben gyárt dízelmotorhoz ilyen részegységeket. A VAW 2002-től szállítja a hengerfejeket a Renault-nak, s az új gyártáshoz az alumíniumöntöde 15 millió márkás további beruházást hajt végre Győrben.

Az Opelnek, majd Audi A8-as modelljeihez hengerfejeket készítő, s ez utóbbi autógyárnak motorblokkokat megmunkáló VAW Alumíniumtechnika Kft. termelése tavaly a BMW új típusú motorjaihoz készülő hengerfejek öntésével bővült. A társaság egy most megkötött megállapodás értelmében 2002-től évente 200 ezer hengerfejet készít a Renault 1,3 literes dízelmotorjaihoz. A hengerfejeket a Renault spanyolországi üzemébe szállítja majd a VAW -- tájékoztatta a Világgazdaságot Havasi Ferenc, a társaság ügyvezetője.
A VAW a BMW-vel kötött szerződést követően kezdett 50 millió német márkás beruházással új, a már meglévőhöz kapcsolódó üzemcsarnok építésébe, így a régi, illetve az épülő csarnokban kap majd helyet a Renault számára történő gyártás is. A cég további 15 millió márkát fektet gépekbe és berendezésekbe. Ennek során két új öntőberendezést is vásárol az öntöde. A francia kocsikhoz készülő dízelhengerfejek termékfejlesztését a VAW cégcsoport linzi üzeme végzi. Ezen hengerfejek próbagyártása az idei év második felében indul.
Az ügyvezető elmondta, hogy alumíniumszükségletük egy részét -- 2700 tonnát -- az idei évtől Tatabányáról vásárolják, mégpedig a gyártást költségkímélőbbé tevő folyékony alapanyag formájában.
A tervek szerint jövőre a Komárom megyei városból vásárlandó alumínium mennyisége eléri a 6500 tonnát. A többi nyersanyagot továbbra is Lengyelországból és Ausztriából, valamint további kisebb tételt ugyancsak Magyarországon szerzi be az öntöde.
Az előzetes adatok alapján tavaly 50 millió márka árbevétellel és mintegy 9 millió márka nyereséggel számoló győri cég az idén 30 százalékos forgalomnövekedést vár. (1999-ben 37 millió márka volt a cég forgalma.) Az öntöde tavaly 440 ezer hengerfejet gyártott az Opelnek, míg az Audinak több mint 20 ezret. Ezenkívül ez utóbbi autógyárnak 50 ezer motorblokkot is megmunkált a VAW. A BMW-nek készülő hengerfejek első szériáját a közelmúltban szállította ki az autógyártó angliai üzemébe a kft., amely termelőegységet tegnap avatták a Hams Hallban.
A győri cég idei tervei között 500 ezer, az Opelnek készülő hengerfej szerepel, továbbá 70 ezer darab a BMW-nek, míg az Audinak 60 ezer, amely autógyárnak 60 ezer motorblokkot ugyancsak megmunkálnak. A jelenleg 340 dolgozót foglalkoztató győri VAW az év végére várhatóan 400-ra növeli munkavállalói létszámát.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.