BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A legnagyobb "költők"

A Mediagnózis listaáron végzett számítása szerint a magyar hirdetési piac összes forgalma tavaly 219 milliárd forint volt, több mint 40 százalékkal magasabb a megelőző évi 156 milliárdnál. Ezen belül a napilapok piaca 32,6, a rádióké 12, a plakátoké 16,2, a moziké pedig 1 milliárdot képviselt. A televíziókban sugárzott reklámok listaáron számolt értéke 2000-ben 125 milliárd forintot tett ki, ezt a médiumot értékben számítva a teljes hirdetési piac felénél is nagyobb arányban, mintegy 57 százalékban vették igénybe a hirdetők.

Az első tíz legnagyobb hirdető között kettő kivételével ugyanazok a cégek vannak jelen, mint 1999-ben. Új szereplőként jelent meg az 1999-es tizenkettedik helyét tavaly a kilencedikre cserélő Borsodi Sörgyár Rt., amely hirdetéseinek listaáron számított értékét 1,6 milliárdról 2,7 milliárd forintra, közel 70 százalékkal emelte meg az elmúlt esztendőben. A reklámozásra az előző évivel közel azonos súlyt helyező Matáv ugyanakkor 1999-es kilencedik helyéről tavaly a tizennyolcadikra csúszott. A Matáv volt egyébként az 1999-es költési erősorrendben az első tíz helyen szereplő cég közül az egyetlen, amely 2000-ben nem növelte, csupán szinten tartotta hirdetési aktivitásának értékét. Változatlanul tartja vezető pozícióját az Unilever, amelynek megőrzéséhez a cégnek 2000 folyamán 9,1 milliárd forint értékű hirdetési felületet, illetve időt kellett elfoglalnia a hazai médiában. Ez az 1999-es 6,2 milliárdhoz képest 46 százalékos növekedést jelent. Ennél kisebb arányú ráfordítás tavaly egyébként mások számára sem bizonyult elégségesnek korábbi helyezéseik megőrzéséhez, sőt akadtak, amelyeknek még ennyi is kevés volt: 2000-ben hirdetései értékének 21 százalékos növelésével 1999-es második helyéről a harmadikra lépett vissza a Procter and Gamble, 35 százalékos növeléssel harmadikról a negyedikre a Pannon GSM, 71 százalékossal hetedikről a nyolcadikra a Coca-Cola Magyarország, 19 százalékossal pedig nyolcadikról a tizedikre a Master Foods Hungary. Ugyanakkor 1999-hez képest tavaly a tizedik helyről a hetedikre lépett előre a L''Oreal, igaz, ehhez közel 89 százalékkal kellett megnövelnie a cég termékeinek népszerűsítésére fordított időt és felületet. Arányaiban közel ugyanennyivel, 88 százalékkal nagyobb értékű Westel 900-, viszont csak 56 százalékkal több Nestlé-hirdetést láthattak, hallhattak a fogyasztók 2000-ben. Ez a nagyarányú növekedés mindkét cég számára éppen csak tavalyi helyezésük megőrzéséhez volt elegendő. A korábbihoz képest sokkal intenzívebb, listaár szerint 106 százalékkal megnövelt hirdetési aktivitásával viszont mindjárt kettőt is léphetett előre a Henkel, amely így 1999-ben a negyedik, 2000-ben azonban már a második lehetett a magyar hirdetési piac legnagyobb "költőinek" sorában.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.