A csehek drágán megfizetnek a dömpingárú exportért, amely elsősorban Németországba irányul -- emlékeztetnek a környezetvédelmi szervezetek. A hírügynökségi jelentés emlékeztet, hogy a CEZ tavaly 12,429 gigawattórányi áramot exportált, s a mennyiség a temelíni erőmű tervezett éves termelésével nőhet. Ám amíg megawattonként 573 koronás áron exportálnak, belföldön ugyanezen áram 1148 koronába kerül. A múlt hónap közepén bajor és osztrák zöldek felszólították az EU-tagországokat, hogy tagadják meg az áramimportot Temelínből. Az egyik felső-ausztriai szervezet vezetője egy minapi sajtótájékoztatón bejelentette, hogy több mint 300 osztrák önkormányzat már elfordult az E.ontól mint szolgáltatótól, amely a CEZ-től, a cseh villamos művektől vásárol áramot.
A zöldek akciója újabb figyelmeztetés a még mindig számottevő európai kapacitásfeleségre. Az uniós országokban ugyan javában folyik az erőmű-selejtezés, miközben hatalmas, a korábbiaknál olcsóbb új kapacitások létesülnek. Ugyanakkor viszont az EU határain ott van a rendkívül olcsó kelet-közép-európai áram. A magyarországi piacnyitás előkészítése során is rendre felmerült, hogyan lehet megvédeni a magyar piacot a dömpingáramtól. Hiszen nyilvánvaló, hogy például az ukrán erőművek a magyar áramtermelők költségeinél lényegesen kisebb terhekkel dolgoznak, még a paksi atomerőmű árainál is alább tudnak menni. Kérdés, hogy beengedhetjük-e az egyébként környezetvédelmi szempontból az uniós előírásoktól messze elmaradó ukrán áramot.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.