BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Bajban a Malév leendő partnerei

Az USA elleni terrortámadások kapcsán szélsőségesen kedvezőtlen bejelentésekre kényszerültek többek között azok a légitársaságok is, amelyeket Faragó Csaba, az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója a napokban a Malév leendő esetleges partnerei között említett. A magyar társaság számára 9,2 milliárd forintos tőkét juttat a a kormány.

Az elmúlt napokban a légi közlekedés szünteteltetése, majd a légi utakkal szemben kialakult bizalmatlanság miatt világszerte járatlemondásokről, romló eredményekről és leépítési tervekről érkeztek hírek a nemzetközi légitársaságoktól. Nem kerülte el a válság azon cégeket sem -- a Northwest Airlinest, a KLM-et és a Continentalt --, amelyeket a napokban az ÁPV Rt. elnök-vezérigazgatója úgy említett, hogy azokkal a Malév esetleges partnerkapcsolatairól tárgyalnak.
A KLM már biztosan közölte, hogy deficittel zárhatja az évet. A folyó üzleti év első negyedében működési profitja 23 millió euró volt az egy évvel korábbi 100 milliós működési nyereséget követően, költségei növekedése és a gazdaság lassulásával járó bevételcsökkenés miatt.
A Continental 12 ezer munkatársától készül megválni, és tervbe vette a hosszú távú járatok számának 12 százalékos csökkentését. Azt sem zárja ki, hogy hamarosan csődvédelmet kell kérnie. A Northwest Airlines 20 százalékkal kevesebb járatot indít a hosszabb távokon.
A partnerre váró Malévnek egyébként az első négy hónapban hétmilliárd forint üzemi vesztesége keletkezett, és a féléves adatok a hiány további növekedését mutatják. Faragó Csaba szerint a légitársaság jelenlegi vezetésével azonban jó esély van a veszteségek csökkentésére. Mint beszámoltunk róla, a kormány 9,2 milliárd forintos tőkejuttatásról döntött a Malév számára.
A légi szállítás nehézségei miatt egyébként az USA-ban és Európában állami segítséget kapnak az érintett cégek, amelyek a hét végén újabb megszorításokat jelentettek be. A British Airways egyes eszközei eladására kényszerülhet, ha a piaci helyzet romlása készpénzállományának növelésére kényszeríti. A berni kormány "vezető svájci üzletemberekkel" fog össze a Swissair megsegítésére, ennek konkrét módjait a következő napokban dolgozzák ki.
Az olasz kormány bejelentette, hogy csökkenti a repülőjegyek és az üzemanyagok áfáját az Alitalia megsegítése céljával. Az Air France arról számolt be, hogy felülvizsgálja beruházásait. A már említett KLM tízmillió guldenekben mérhető működési veszteségre számít az idén. A Lufthansa szerint "roppant erőfeszítésekre" lesz szükség, hogy elkerülhesse a veszteségessé válást.
Az ausztrál kormány 5 milliárd dollárt ígért a Quantas és a kontinens más légitársaságainak biztosítására. Az Air New Zealand közölte, hogy a kormány támogatása nélkül "nem jók" az esélyei a túlélésre. A második legnagyobb japán légitársaság, az Air Nippon szóvivője szintén kormányzati segítség kérését fontolgatja.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.