BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Európában bővít a GE

A Honeywell megvásárlására kimondott EU-vétó ellenére bővíti európai tevékenységét a General Electric -- jelentette be Jeffrey Immelt, a világcég hamarosan hivatalba lépő elnöke, akit a Financial Times idézett. A GE hatalmas marketingkampányba kezd tevékenységének kiszélesítése érdekében, és Londonból Brüsszelbe helyezi regionális főhadiszállását, Közép-Európában pedig új zöldmezős beruházásokat ad át.

Ha más nem, akkor a Honeywell-ügy kapcsán szerzett tapasztalatok arra késztetnek bennünket, hogy még nagyobbak legyünk Európában -- mondta New Yorkban Jeffrey Immelt egy szakmai rendezvényen. Az Európai Unió versenyhatósága az idén júliusban -- a távozó GE-főnök, Jack Welch személyes közbenjárása ellenére -- nem hagyta jóvá, hogy a GE 43 milliárd dollárért felvásárolja a részben azonos piacon mozgó Honeywell Internationalt.
Immelt most közölte: a brit fővárosból Brüsszelbe költözik az európai főhadiszállás, és más országokban lévő városokban is kiépítenek alközpontokat a még tökéletesebb összehangoltság érdekében. Ugyancsak új elem, hogy nagyszabású marketingkampány indul az egész GE tevékenységének ismertetésére, ennek irányítására európai vezérigazgatót neveznek ki hamarosan.
A GE tizenegy üzletágából valamilyen formában mindegyik jelen van Európában. A társaság nem csupán a kontinens nyugati felében, hanem Közép-Európában is folyamatosan bővíti tevékenységét, egyre több üzletággal jelenik meg. Magyarországon több zöldmezős termelőberuházást indított, ezek közül Veresegyházon kettőt is.
Szakértők szerint az új GE-vezér legnagyobb kihívása, hogy miként tartja fenn a társaság profitjának két számjegyű növekedését, miközben erőteljesen lassul a világgazdaság. A cég szakszervezeti vezetői ugyanakkor arra figyelmeztetnek: Immelt -- elődjéhez hasonlóan -- az olcsóbb termelési költségeket kínáló telephelyek felé tolja a vállalatot, így várhatóan lesznek gyárbezárások is.
A GE a napokban közzétett éves jelentése szerint a tavalyi üzleti évben 129,8 milliárd dolláros forgalom mellett (1999-ben 111,6 milliárd volt) 12,7 milliárd dolláros nettó profitot könyvelhetett el, míg a megelőző évben 10,7 milliárdot. Különösen a Magyarországra is bejött Power Systems-üzletág jeleskedett: 1,7-ről 2,8 milliárd dollárra növelve a nyereséget.
Immelt azt is megerősítette, hogy a GE 1 milliárd dollárt fektet be egy új repülőgép-hajtómű kifejlesztésébe, amelyet a Boeing új, közel hangsebességgel haladó utasszállító gépébe építenének be. A Boeing Sonic Cruiser típusú gépe a hangsebesség 98 százalékával repülne, és így 15-20 százalékkal gyorsabb lenne, mint a jelenleg forgalomban lévő típusok. A gép üzembe állítását 2008-ra tervezik. A The Wall Street Journal cikke szerint a brit Rolls-Royce és az amerikai Pratt and Whitney is érdeklődik a fejlesztésben való részvétel, illetve a Boeinggel való együttműködés iránt.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.