Tíz magyar cég az Expo Realon
Bár a lakás- és irodapiacon némileg csökkent a nyugat-európai ingatlanbefektetők Magyarország és Csehország iránti érdeklődése, az ipari és logisztikai parkok létesítésében azonban nagy lehetőséget látnak hazánkban ezen üzletemberek -- hangzott el azon az előadáson, amit a közelmúltban rendezett müncheni Expo Real kiállításon tartottak. Jelenleg Lengyelország és Oroszország iránt a legnagyobb a befektetők érdeklődése, itt ugyanis olyan befektetési lehetőségek kínálkoznak, melyek most a legnagyobb profitot hozzák a régió többi országához képest.
Az október 29--31. között, Münchenben megrendezett Expo Realon 10 magyar, illetve magyarországi cég vett részt, míg tavaly csak négyen képviselték az országot. Külön standon mutatkozott be Budapest, ahol hat cég képviselőivel találkozhattak az érdeklődő külföldiek. Itt volt a Haarmann Hemmelrath, a Biggeorge''s International, a HVB Jelzálogbank, az Infoparkhoz kötődő IVG, a Tercon Budapest és az IGH. Kiállított továbbá a Gyöngyös Ipari Park Fejlesztő Kft., az Invorg Befektetési, Tanácsadó és Szervezési Rt., a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Fejlesztési Tanács, valamint az ITD Hungary.
A budapesti standot felkereső német üzletemberek elsősorban olyan régi villaépületek iránt érdeklődtek, melyek a történelmi belvárosban találhatók, és melyeket a felújítás során reprezentatív irodaházzá alakítottak. Akadt azonban olyan érdeklődő is, aki belvárosi, ötcsillagos szállodát kíván üzemeltetni, illetve vásárolni Budapesten.
A stabil jogi és gazdasági helyzet miatt Magyarország iránt nagyobb a külföldi befektetők bizalma, mint -- például -- Románia vagy Bulgária iránt -- véli Madl Marc-Tell, a Haarmann Hemmelrath külföldi jogi tanácsadója.
Mivel a Magyarországon lévő német befektetőknek az 50 százaléka bajor, ezért igen fontos a hazai cégek részvétele az Expo Realon, illetve a magyarországi befektetési lehetőségek széles körű bemutatása a rendezvényen -- hangsúlyozta Esz Anna, az ITD Hungary Münchenben lévő külképviseletének vezetője. Hozzátette: bár a nagy német cégek már jelen vannak a hazai piacon, a kis- és közepes vállalkozások még nem, és a kiállításon elsősorban ezeket célozták meg. A kisebb társaságok általában óvatosak, mert nem rendelkeznek megfelelő mennyiségű információval Magyarországról, valamint tradicionális okokból kötődnek Németországhoz. Az Expo Realon azonban lehetőségük nyílt megismerni az ország gazdasági mutatóit, a Széchenyi-tervet, valamint a különböző befektetési lehetőségeket.
A kiállításon a legnagyobb csoportot a projektfejlesztők, a gazdasági térségek és városok képviselői, a létesítménygazdálkodási vezetők és az ingatlanpiaci tanácsadók adták, de a bankok, beruházók, építtetők, ingatlankezelők, beruházási alapok valamint menedzsmentcégek és építészek is részt vettek.
Több komoly érdeklődő kereste fel az Invorg Rt. standját is. Ez a cég hat éve foglalkozik ipari parkok tervezésével és fejlesztésével elsősorban a Nyugat-Dunántúlon. Eddig 30 projektet terveztek és fejlesztettek -- tudtuk meg Kabai Bélától, a társaság projektmenedzserétől. Jelenleg több ipari parkban is kínálnak helyet a cégeknek. Például a Toperini Ipari Parkban, Vácott, a dorogi ipari parkban, valamint Esztergomban. A müncheni színhelyen most előszőr állítottak ki azzal a céllal, hogy olyan ingatlanfejlesztőket és befektetési közvetítőket találjanak, akik közreműködnek ezekben a projektekben. Akadt olyan befektető, aki autóalkatrész-összeszerelő üzemet kíván Magyarországra hozni, de volt olyan is, aki kereskedelmi célú ingatlanfejlesztést szeretne itt végezni több milliárd forint értékben.


