BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Lehűlő benzinkút-építési láz

Lezárulóban van a magyarországi benzinkút-építési láz, bár a piacvezető cégek felállítanak évente néhány új állomást. A Shell jelentette be, hogy nyolc új kutat építene, a Mol kettőt tervez, a Conoco az idén már bővített, s folyik a munka az OMV-nél is.

Az utóbbi három évben lelassult a hazai benzinkutak számának növekedése, a piac legnagyobb szereplői is csak évi egy-két egységgel bővítik hálózatukat. Az ország közel ezer töltőállomása elégnek tűnik a hazai kereslet kielégítésére. Szakemberek szerint komolyabb átrendeződés sem várható a piacon, s nem tudni egyetlen olyan cégről sem, amely fontolgatná kivonulását a magyar piacról, bár a 10 százalék alatti részesedésű hálózatok minden bizonnyal veszteségesek. Utoljára a BP távozott 1998-ban, hálózatát az OMV vásárolta meg.

A 20 százalékos piaci részesedésű Shell Hungary Rt. az idén nyolc új kutat készül nyitni, mintegy kétmilliárd forintos beruházással, legközelebb Baján nyílik új töltőállomás.

A Mol két új benzinkutat épít, és tart két régebbi töltőállomás felújítása. A társaságnál nem kívánták elárulni, hogy az idén mennyi pénzt szánnak hálózatbővítésre, de megerősítették, hogy nem növelik jelentősen a kutak számát. Forrásaikat inkább a meglévő kutak felújítására fordítják, e program keretében tavaly egytucatnyi kutat bezártak, amelyeket nem volt célszerű átépíteni.

Az amerikai Conoco érdekeltségébe tartozó Jet-hálózat az idén már két töltőállomással bővült - tudtuk meg Agócs Gábortól, a Jet Hungary ügyvezető igazgatójától. A cég további négy új benzinkútjának engedélyeztetése is tart, jó esetben ezek is megépülhetnek még ebben az évben. Az amerikai társaság két éve hirdette meg intenzív hálózatfejlesztési stratégiáját. Célja, hogy a magyarországi üzemanyagpiacon legalább 7 százalékos részesedése legyen. Az OMV Hungária jelenleg négy új kutat épít, de kedvező esetben ennél több új egységgel is gyarapodhat az osztrák olajtársaság magyarországi hálózata - válaszolt Mádi-Szabó András kommunikációs igazgató.

Az üzemanyagpiac lassuló növekedése mellett a benzinkúti üzletek forgalma viszont évről évre, jelentősen gyarapszik. A Shell ugyanakkor folyamatosan igyekszik üzemanyag-választékát is megújítani, speciális, úgynevezett prémium termékekkel megjelenni a piacon. A V-Power Racing két évvel ezelőtti bevezetése után most nyugdíjazta a hagyományos gázolajat. A "dízel extra" márkanéven, a teljes Shell-hálózatban forgalomba hozott üzemanyag jobb hatásfokú, környezetkímélőbb, hatékonyabb égést eredményez. Erényi Balázs, a Shell Hungary Rt. kiskereskedelmi igazgatója szerint igyekeztek olyan megoldást találni, hogy bár prémium termékről van szó, mégis legfeljebb

1-2 forint különbséggel legyen drágább az új termék a hagyományosnál. A választék bővítésével igyekszik piaci pozícióját stabilizálni a Mol Rt.-is, ennek jegyében 142 benzinkútjánál hétfőtől kezdik árulni az Evo 99-es motorbenzint, amely az első kénmentes benzin a magyar piacon.

A Shell brit-holland olajtársaság magyarországi leányvállalata egyébként tavaly 121 milliárd forintos forgalom mellett 4,1 milliárdos adózott eredményt ért el. A cég nem számít az üzemanyagpiac jelentős bővülésére: 2000-ben 120 milliárd forintos árbevétele után az idén is hasonlót vár.

Hlavay Richárd

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.