Ökocsirkehús a baromfipalettán
A héten kerültek a Kaiser's és a Cora fővárosi élelmiszer-áruházaiba a nyírkércsi Masterfood Kft. hazai piacon újnak számító termékei, a szabadtartásos baromfitenyésztésből származó húsok. Bárány László, a cég ügyvezető igazgatója a Világgazdaságnak elmondta: az általuk kínált baromfitermékeket a tehetősebb fogyasztóknak szánják, mivel előállításuk kétszer annyiba kerül, mint az iparszerűen tartott állatok húsából készült cikkek, ezért áruk is jóval magasabb.
A 100 millió forintos alaptőkéjű családi vállalkozás tavaly őszszel azzal a céllal jött létre, hogy bizonyítsa: az ipari baromfitartás mellett egyre nagyobb a létjogosultsága az úgynevezett szabadtartásos baromfinevelésnek, és erre céget is érdemes alapítani. Bárány László elmondta: olyan állattartó telepet és technológiát alakítottak ki, amelynél jelentős szerepet szántak az épületek közelében lévő szabad legelőknek. Mivel az ősi magyar baromfinevelés korszerűsített változatáról van szó, a csirkenevelés ideje a vágásig kétszer több időt vesz igénybe. Így ezeknek a baromfiaknak (csirkéknek, gyöngytyú-
koknak, pulykáknak) a húsa kilogrammonként 800-900 forint-ba kerül. Az ügyvezető igazga-
tó hozzátette: ettől függetlenül nem bio-, hanem "csak" öko-
termékekről van szó, mert az
állatok nem csupán a szabad-
ban talált takarmányokon nevelkednek, hanem gabonafélét is kapnak.
A cégvezető, aki egyben a Magyar Szabadtartásos Baromfi Szövetség elnöke, elmondta: jelenleg a piacra kerülő baromfitermékeknek még csupán 0,5 százaléka származik az alternatív módszerből. Ennek döntő hányadát a cége által szervezett integrációban termelik meg, részben a mintegy 25-30 integrált partner telepein. A cél, hogy 4-5 éven belül az integráltak száma növekedjék, és az országos termelési részarány legalább 4-5 százalék körül legyen. A Master Food Kft.-nél az idén 1500-1800 tonna közötti élő baromfit nevelnek fel, a mennyiség három éven belül 4500-5000 tonna közötti lehet. Az ebből származó bevétel az idén meghaladhatja a 300 millió forintot, de jövőre már 1 milliárdos forgalommal számolnak.


