BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

A csúcson is kisebbek a fizetések

"Éppen ideje volt" - kommentálták német gazdasági körökben azt a felmérést, amely szerint a nagy német vállalatok vezetői is kezdik érezni a pénztárcájukon a gyengébb tőzsdei szereplést, a nyereségek zsugorodását. A többi cég jó részénél még nincs közvetlen kapcsolat a gyenge teljesítmény és a javadalmazás között.

A tőzsdei árfolyamok zuhanása és a nyereség csökkenése lassan érezteti hatását a vezető német cégek igazgatósági tagjainak javadalmazásában is. A csúcsvezetők tavalyi, összességében 1,3 millió eurós javadalmazása 17 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál - ismerteti a német értékpapír-felügyelet elemzését a Handelsblatt. Felhívja a figyelmet arra, hogy a legtöbb vállalatnál nincs közvetlen kapcsolat a vállalati mutatók és a vezetői fizetések alakulása között. "Aránytalanul magasnak" ítélte a DSW egyik vezetője például a Deutsche Telekom menedzsereinek javadalmazását, megemlítve: miközben a német távközlési vállalat egy részvényre jutó nyeresége egy év alatt 95 százalékkal csökkent, az igazgatói fizetések 50 százalékkal emelkedtek.

A szakmai szervezet az aránytalanságok kiküszöbölése céljából azt javasolja, a tőzsdei vállalatok hozzanak létre egy testületet, amelynek az lenne a feladata, hogy megállapítsa a fizetések nagyságát (fix és mozgó rész), s ezt folyamatosan felülvizsgálja a vállalat teljesítményének megfelelően. A felügyelet azt látná jónak, ha a vezetők javadalmazásának nagyjából 60 százaléka függne az egy részvényre jutó nyereség nagyságától, mivel ez a mutató jobban kifejezi egy-egy vállalat teljesítményét, mint az osztalék.

A vezetői bérek vonatkozásában Magyarország térségbeli és globális versenytársaitól még mindig messze elmarad - derül ki az IMD svájci kutatóintézet tavalyra vonatkozó adataiból. Eszerint 2001-ben az átlagos magyar vezérigazgató minden juttatását figyelembe véve valamivel több mint 45 ezer dollárt (mintegy 11,7 millió forint) keresett, ami tízezerrel a kínai átlag alatt található. A magyar adat a vizsgált 43 ország közül a második legkisebb, csak az észt menedzserek vihetnek haza kevesebbet évi tízezer dollárral. A cseh piacon a magyarnál közel másfélszer, a lengyelen pedig több mint kétszer többre értékelik a vezetőket. A magyar csúcsvezetők javadalmazása viszont az itteni átlagos bérnövekedést jóval meghaladó mértékben emelkedik a William M. Mercer tanácsadó cég felmérése szerint: az idén még a tavalyi 14 százalékot is valamivel meghaladó mértékben növekszik. (KK)

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.