BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Fúziók a zenepiacon?

Könnyen elképzelhető, hogy a világ vezető lemeztársaságai kénytelenek lesznek fuzionálni. Egyre többször hallani arról, hogy a Bertelsmann mellett az AOL Time Warner is megválna zenei üzletágaitól. A BMG és a Warner Music megvásárlásával kapcsolatban az EMI neve került szóba.

A legnagyobb problémát az internetes zenecsereprogramok okozzák a társaságok számára. Igaz, a lemezcégek korábban bírósági tárgyaláson legyőzték a Napstert, az online zeneoldalak azonban hamar magukra találtak. A KaZaA zenefájlcseréinek száma például tavaly másfélszer nagyobb volt, mint 2001-ben. Szakértők szerint csoda, hogy a lemezcégek értékesítési bevétele csak 9 százalékkal csökkent 2002-ben.

Az EMI és a Bertelsmann tulajdonában lévő BMG egyesülését 2000-ben megakadályozták. Most úgy tűnik - több elveszített fúzióper miatt -, sokkal elnézőbbek lesznek Brüsszelben. Igaz, a jelenlegi állás szerint nagyobb a valószínűsége annak, hogy az EMI a Warner Musickal egyesüljön. A fúziótól 150 millió fontos megtakarítást várnak.

Felmerül annak az ötlete is, hogy a lemeztársaságok a zenecégekkel lépjenek kapcsolatba. A koncertekből, turnékból, szponzorálásból származó bevételek 40 százalékát teszik ki a lemezértékesítésből származó összegnek. Egy-egy énekes vagy együttes fellépései után kapott összegből viszont a lemeztársaságok általában csak 15 százalékkal részesednek. (SK)

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.