A török vevőnek sem kell a vergődő Grundig
A Grundig könyveinek alaposabb átvizsgálása után a török Beko úgy döntött, hogy nem vásárol részesedést a szórakoztató elektronikában érdekelt német konszernben. Így továbbra is bizonytalan a német vállalat jövője, miután korábban a tajvani Sampo is visszamondta az üzletet, mert a két cég vezetői nem tudtak megegyezni bizonyos részletkérdésekben. Az isztambuli társaság március elején írt alá szándéknyilatkozatot a Grundig többségi tulajdonosával, Anton Kathreinnel a vásárlás feltételeinek kimunkálásáról. A Sampóval január elején írták alá az előzetes megállapodást az ügyletről, a végleges változatot február végére tervezték, de erre az időre több részletkérdést nem sikerült még tisztázni. Egyelőre azt sem, hogy mi lesz a bécsi tévégyár sorsa. Januárban még úgy festett, hogy az osztrák Mirko Kovats veszi meg a pénzügyi nehézségekkel küszködő üzemet, de a nagyvállalkozó elállt az üzlettől.
A Beko nem teljesen ismeretlen a Grundig számára. A török vállalkozás a 2001 novemberében megkötött szerződés értelmében évente 500 ezer színes televíziót gyárt a Grundig számára.
A német konszern magyarországi vállalatánál egyelőre semmit sem éreznek az anyacég problémáiból, sőt, az üzlet jobban megy, mint valaha. Mint a Grundig Magyarország munkatársa lapunk érdeklődésére elmondta, a szórakoztatóelektronikai ipar általános válsága, a hazai piac folyamatos szűkülése közepette a cég tavaly 30 százalékkal növelte árbevételét az egy évvel korábbihoz képest, s az idei februári adatok is rekordot döntöttek. A kedvező üzletmenet egyebek mellett annak köszönhető, hogy bővülnek az értékesítési lehetőségek (hipermarketek, szakáruházak), s letisztult a termékpaletta is. A hazai értékesítésben a televíziók játsszák a fő szerepet.


