Ésszerűtlen szállodafejlesztések
Egyelőre kiszámíthatatlan, miképp alakul a következő hónapok forgalma, ám annak van esélye, hogy az Európán belüli beutazó forgalmunk nem csökken - véli Székely György, a MeH turisztikai hivatalának vezetője - márpedig ez az időszak teszi ki a beutazás döntő hányadát. Jelek szerint a jelentős európai beutazóforgalommal rendelkező Magyarország jól is járhat a jelenlegi helyzetben. Az atípusus tüdőgyulladás turisztikai hatásaival szerinte még nem érdemes foglalkozni, a betegség térségünkben nem számottevő. Molnár Gabriella, a Magyar Utazásszervezők és Utazásközvetítők Szövetségének (MUUSZ) elnöke sem tapasztalt pánikhangulatot, sőt volt arra példa, hogy egy német cég Isztambul helyett Budapestre hozta vállalati rendezvényét a feszült nemzetközi helyzet miatt.
Az első három hónap nem volt rossz időszak, márciusban voltak napok, amikor a háromcsillagos fővárosi szállodákban nem lehetett szobát kapni.
Ám Betegh Sándor, a Danubius vezérigazgatója felhívja a figyelmet, hogy turizmusunk egyik fő problémája az ésszerűtlen szállodafejlesztési láz. A szállodai ágyak száma ugyanis megugrott az utóbbi években, viszont a vendégek száma nem nőtt ezzel párhuzamosan. Esetenként a hotelek már egymás alá mennek áraikkal. Gond a nyugat-európai, főként a német gazdasági helyzet romlása is, a Danubiusnál például az elmúlt három hónapban csökkent a foglaltság és a forgalom is. Már a neves gyógyfürdőhelyeken - Bük, Sárvár, Hévíz - lévő hotelek foglaltsága is romlik. Igaz, itt még mindig 70-80 százalék feletti a kihasználtság, de ez a korábbi években jobb volt.
A megkérdezett beutaztató-irodák szerint a mai helyzetben is a megszokott módon kell tovább dolgozni, nem lehet mindig valamilyen kedvezőtlen eseményre számítani.
Igaz, hogy kapnak lemondásokat, ám érkeznek új megrendelések is, így semmiféle pánikról vagy válsághelyzetről nem lehet beszélni.


