Horvátország stabilizálódni látszik, a magyarországinál nagyobb ütemben épülnek az autópályák és javulnak az infrastrukturális feltételek. A korábbiaknál tisztábbak a tulajdonviszonyok, kissé könnyebb a hivatali eljárás, és az ügyvédi háttér megteremtése is zökkenőmentesebb - véli több szakértő. Egyre több német, osztrák és olasz befektető lát fantáziát a helyi ingatlanpiacban. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy különösen az Isztriai-félsziget nyugati partvidékén, illetve egyes dalmáciai körzetekben gombamód szaporodnak a többlakásos projektek, illetve felújítják a szállodákat, és a hasznosításban élenjáró olasz társaságok egyre nagyobb energiával és mind több pénzzel vetik bele magukat a bérlőkért folytatott küzdelembe. Horvátországban még megfizethetőek az árak, az igazi fellendülés azonban már nincs messze, hiszen az ország néhány év múlva EU-tag lehet, és ez is segíthet.
A horvát piacot négy éve kutató Mitropa US Kft. alátámasztja, hogy jelentős fordulat állt ott be. Megindultak az építkezések, tehát van és még inkább lesz kínálat. Magánemberként egyelőre csak a németek és a magyarok vásárolhatnak, de ha valaki céget alapít, nincs különösebb akadály a tulajdonszerzés előtt - fejtette ki Czibere Ilona ügyvezető. A társaság csak új építésű ingatlanokkal foglalkozik az országban, és csak tapasztalatokkal bíró építővállalattal köt szerződést.
A Mitropa a fejlesztési ágazattal erősít Horvátországban, ezzel akar többet nyújtani, mint a csupán forgalmazást, esetleg helyi ügyintézést és jogi tanácsadást végző más társaságok. Az elmúlt egy-másfél évben fejleszthető telkeket kerestek az Isztriai-félsziget déli és keleti tájain, megszerezték az elvi építési engedélyeket, s most magyar befektetőket szeretnének bevonni. Az ügyvezető szerint már most nagy az érdeklődés az ilyen jellegű együttműködés és invesztíció iránt. Magánszemélyek és cégek is bekapcsolódnának a projektekbe, amelyeket a Mitropa szükség esetén menedzselne is, vagyis egyebek között megmondaná, hogy milyen jellegű és mekkora apartmanházat, sorházat stb. létesítsenek.
A fölértékelődés már megkezdődött, a telítődés azonban még odébb van, a következő 4-5 év a befektetőké lehet Horvátországban - mondta Czibere Ilona. A hitelfelvétel azonban továbbra is gond, csakis készpénzért lehet vásárolni, de van olyan építőipari cég, amely közreműködik kölcsönakciókban is. A szakértő tapasztalatai szerint 1-2 éven belül a nálunk már teret nyert jelzálog-hitelezés is elindulhat. Dalmáciában kissé drágább az ingatlan, ott könnyebb vízparti projektet kezdeni. Isztrián viszont több szuperluxusprojekt is kínálja magát, itt 1700-2000 euróba kerül egy négyzetméter.
Az elmúlt két esztendőben évente 35-50 százalékkal növekedett a turisztikailag frekventált helyen felhúzott új ingatlanok értéke - mondta Szilágyi Judit, a Horvát Utazási és Kereskedelmi Iroda ügyvezető igazgatója. A több mint húsz évet Horvátországban élt tulajdonos szerint ha valaki 14-15 millió forintért megvásárol egy lakrészt egy apartmanházban és öt hónapra sikerül azt kiadni, akkor 4-5 év alatt megtérül a beruházás, és közben folytonosan, jelentősen emelkedik az ingatlan értéke.
A cégvezető felhívta a figyelmet: ha egy magyar vállalkozó turisztikai célú ingatlanfejlesztésbe kezd, akkor a helyi kormány által garantált háromszázalékos kamatozású hitelt vehet fel a projektre. Szilágyi Judit úgy látja, hogy nem feltétlenül kell régi házakat, villákat keresni, s azokat felújítva üzletet kezdeni az országban. Szerinte jobban jön ki az ember, ha teljesen új építkezésbe kezd, természetesen alaposan meg kell választani a helyi kivitelezőt.
Nem lát most üzletet ugyanakkor déli szomszédunkban az Endrédy DSI Kft., amely eddig a nemzetközi DSI-hálózat részeként működve kínált mediterrán ingatlanokat. Endrédy Károly szerint túlzóan magasak a horvát árak, sok esetben még a spanyolországiakat is meghaladják. Ugyancsak kevésbé vonzó tényezőként említette, hogy rendkívül körülményes a bejegyzés, és más jogi bizonytalanság is nehezíti az ügyintézést.
A társaság vezetője mindamellett továbbra is ígéretes befektetési területnek tartja a mediterrán térséget, mindenekelőtt Spanyolországot, ahol az elmúlt három évben húsz százalékkal mentek föl az árak. Kiaknázatlan terepnek véli Törökországot, ahol tudomása szerint csak az ő cége indított projektet. Mint mondta: a török riviéra kedvelt a magyarok körében is, ezért vásárolt a cége telket az egyik tengerparti településen. Ott egy húszlakásos házban 7-8 millió forintért kínálnak 80-95 négyzetméteres, kéthálós apartmanokat.
Adriai ingatlanokat kínáló, magyar nyelvű honlapon is főleg isztriai ingatlanokkal találkozhatunk. A portál telkeket, családi házakat ismertet, ármegjelöléssel, horvátországi ügyintézést ígérve magyar nyelven. Más, hasonló internetes megjelenést követve turisztikai és egyéb szolgáltatásokat is hirdetnek itt.
Nagy Tamás, a Sunhouse Properties Kft. ügyvezető igazgatója úgy látja, hogy csak most kezd magára találni az ország ingatlanpiaca. Tapasztalatai szerint a 4-8 lakásos apartmanházakra már van kereslet, ám tőkeerős ingatlanfejlesztők még nem jelentek meg az államban, ellentétben Spanyolországgal, ahol több száz lakásos projekteket is indítottak a cégek. A másfél éve alakult kft. egyelőre visszafogta magát Horvátországban, és fejlesztői kapcsolatokat keres. A vezető szerint Dalmácia déli vidékein négyzetméterenként 1000-2000 euróért lehet 40-60 négyzetméteres apartmanokat vásárolni, a telek ára pedig 20-300 euró között van négyzetméterenként.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.