Bealkonyult az Est Taxinak
Kedd óta a Taxi 2000 autói szállítják mindazokat, akik Est Taxival kívánnak utazni Budapesten. Amint azt Szenci Szabó János, a Taxi 2000 ügyvezetője a Világgazdaság érdeklődésére elmondta, azért kötött megállapodást a két cég, mert a Taxi 2000 szolgáltatásai állnak a legközelebb a működését felfüggesztett társaság stratégiájához.
A 30 milliós alaptőkével létrehozott Est Taxi Kft. 2001 októberében kezdte meg működését, 30 autóval. Azt tervezték, hogy a 60 százalékban a Wallis Autó Holding, 33 százalékban az Est Média és 7 százalékban magánszemélyek tulajdonában lévő cég 2-3 éven belül piacvezető lesz, ami közel 600 kocsiból álló flottát feltételez.
A most 130 autóját leállított társaság az elmúlt évet 210 millió forintos mérleg szerinti veszteséggel zárta, s ezután, februárban új ügyvezetőt neveztek ki Bartucz László személyében.
A szakember kérdésünkre elmondta, hogy a magyar piacon nem él meg egy többféle prémium szolgáltatást nyújtó társaság, amely emiatt nem tartozik az olcsóbbak közé. Emellett a cég - a legtöbb taxis társaságtól eltérően - sofőrjeit állományba vette, s utánuk kifizette az összes közterhet, ami szintén versenyhátrányt jelentett.
A szakmában ugyanakkor széles körben beszélnek arról, hogy a különböző vállalatokkal kötött hosszú távú szerződések egyes taxis cégeknél komoly veszteséget okoznak, mert azok a pályázatokon egymás alá ígérnek. Bartucz László azonban kijelentette, hogy ő nem kötött ilyen "önköltség alatti" szerződést, bár ez már nem sokat változtatott a helyzeten. A tulajdonosok több szakmai befektetővel tárgyalnak a társaság eladásáról.
A fővárosi taxis vállalkozások magukat megnevezni nem kívánó vezetői a piacot úgy jellemezték, hogy sok az autó, sok a társaság, és ezt ki is használják a taxisokkal szerződő vállalatok. Minél nagyobb egy (multinacionális) cég, annál olcsóbban akar szerződni.
Jelenleg a taxis társaságok átlagosan 90-120 nap múlva jutnak hozzá az amúgy is kedvezményes tarifával számolt díjukhoz. Viszont hallottunk olyan világcégről is, amely az általános 300 forintos alapdíj helyett csak 10 forintos alap-, 110 forintos kilométerdíjat, illetve 210 napos fizetési határidőnél jobb ajánlatot fogadott el. A szerződés létre is jött.
A piac pedig mozgásban van, tudomásunk szerint vannak néhány tucatnyi autóval dolgozó cégek, amelyek veszteségesek; áprilisban megszűnt a félszáz kocsit futtató Expo Taxi; igaz, nemrégiben megkezdte munkáját a Taxi4, amely szintén alkalmazotti rendszerben dolgozik.
A legtöbb cég azonban inkább fuvarszervezőként dolgozik, és úgy tudjuk, havi 30-40 ezer forintot kér a vele szerződő vállalkozó taxistól, hogy megrendeléseket adjon neki. A taxisok pedig maguk viselik a közterheket.
Így - mondják keserűen egyes cégvezetők - soha nem lesz egységes, minőségi szolgáltatás, hiszen: olcsónak kell lenni. Más kérdés ugyanakkor, hogy vannak még csodák: nemcsak Németországból hozott tizenéves taxik futnak a magyar utakon, hanem új luxuskocsik is, amelyek vételárát ilyen körülmények között is kigazdálkodták valahogy.


