BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Oroszország: új irányok

Az orosz kormány a napokban elfogadta az ország 2020-ig szóló energiastratégiájának tervét, a végleges változat júniusban készül el - idézi Viktor Hrisztyenko orosz miniszterelnök-helyettest az RBC internetes lap. A politikus "legfelső szintűnek" nevezte a dokumentumot, amely bel- és külföldi hatásait is tekintve meghatározó irányokat jelöl ki, beleértve az ország üzemanyagmérlege és egész energiaipara hatásait az állam gazdasági és szociális fejlődésére.

Az energiastratégia két fő változatban, egy mérsékelt és egy kedvező GDP-növekedésen alapuló kalkuláció szerint készült. Ebből kiindulva több szcenáriót tartalmaz az orosz üzemanyag- és az energiaipar, sőt a gazdaság egésze fejlődése szempontjából is. A szerényebb változat 2000 és 2020 között a GDP 2,2-szeres növekedését feltételezi, míg a bátrabb elképzelés 3,3-szeres bővüléssel számol.

Hrisztyenko szerint az üzemanyag- és energiaszektor strukturális változása miatt a vizsgált időszakban az energia/GDP arány felére vagy még jobban csökken. Mindazonáltal az ország üzemanyagmérlege nem változik túlságosan.

A stratégia fő eleme, hogy Oroszországnak stabil olaj- és gáztermeléssel kell bírnia. A miniszterelnök-helyettes tájékoztatása szerint a szerényebb változat is évi 450 millió tonnás olajtermeléssel számol, a másik variáns 520 millióval. A gáztermelés évi 680, illetve 730 milliárd köbméter lehet. A belföldi gázárak ezer köbméterenként 35-39 dollárt érhetnek el 2006-ra, majd 46-49-et 2010-re.

Az atomenergia arányának az áramtermelésben a mostani 15-ről 19,5 százalékra kell nőnie 2020-ra. Korszerűsíteni kell az atomerőműveket, főként az ország európai részén. Ugyanakkor Szibériában és Oroszország egyéb keleti területein újabb vízerőművek épülnek. Ezek révén a vízenergia aránya az áramtermelésben marad a mostani 15 százalék, annak ellenére, hogy nő az oroszországi villamosenergia-igény.

A stratégia foglalkozik az olajexport növelésének lehetőségével is. E szerint évi 50 millió tonnára tervezik növelni a balti vezetékrendszer kapacitását, de szó van egy Kola-félsziget felé vezető új olajútvonal tervének kidolgozásáról is. A meglévő Barátság-Adria összeköttetés kapacitását mintegy 15 millió tonnára növelik, míg a Kaszpi-vezetékkonzorcium vezetékének mintegy 60 millió tonna olajat kell szállítania. Az új energiastratégia szerint meg kell építeni az Angarszk-Nahodka csövet is, amely évi 50 millió tonna olaj továbbítására lesz képes. Elkészül majd a kínai Dakingig vezető elágazás is, évi 30 millió tonnás kapacitással.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.