A tavasszal kiadott és több nagy ingatlan-tanácsadó által készített jelentéseket megerősítve, most a Deutsche Bank Real Estate (DBRE) is a nyugat-európai irodabérleti díjak gyorsuló csökkenését vetíti előre az év második felére. Az óriás bank ingatlancége szerint az átlagos bérleti díj hét százalékkal lesz kisebb decemberre a mostaninál, és 2004-ben további 2,2 százalékkal csökken - jelentette ki Nick Tyrell, a társaság európai kutatási részlegének vezetője.
A DBRE 17 nyugat-európai városban vizsgálta meg az irányzatot, s megállapította: tavaly decemberben még 4,3 százalékos díjcsökkenést jósoltak erre az évre, s jövőre nemhogy visszaesést, hanem egyenesen 1,8 százalékos emelkedést vetítettek előre.
Szakértők egyetértenek abban a DBRE elemzőivel, hogy a mostani pangó időszakban az irodapiacra beáramló befektetések hozama még mindig elegendő. Az irodapiac lassulása egyébként már hosszú évek óta tart, ám éppen ez az elhúzódás könnyíti meg a szereplőknek az alkalmazkodást - véli néhány német és brit szakértő, akiket a Reuters is idézett. Ezek az elemzők úgy látják, hogy főleg Párizs, Lisszabon és Barcelona ocsúdhat fel legkorábban a mostani "álomból". Ezekben a városokban ugyanis viszonylag "pörgősebb" a gazdaság a nagy infrastrukturális programok miatt, s ez ösztönzi a helyi és külföldi cégeket a letelepedésre, ily módon kissé növekedhet az igény az irodákra.
A DBRE szakcsoportja szerint az irodai és az ipari ingatlanokba feltétlenül érdemes befektetni, hiszen 10-14 hónap múlva bizonyosan megfordul a trend. Az eddig viszonylag biztos pénznek ígérkező kiskereskedelmi ingatlanszektor mindamellett gyengébben szerepelt 2002-ben, és az idén sem jók a mutatók, minthogy a vásárlóerő csökkenése miatt a kereskedőcégek egyre másra zárják be üzleteiket.
A budapesti irodapiac telített, várhatóan az idén 80 ezer négyzetméter új irodaterületet adnak át, feleannyit, mint 2002-ben. Chris Naylor, a DTZ Hungary Kft. ügyvezető igazgatója emlékeztetett: az öt nagy globális ingatlanügynökség alkotta Research Fórum szerint a főváros összesen mintegy 1,3 millió négyzetméter alapterületű irodavagyonnal rendelkezik. Az előrejelzés szerint 2003-ban 120-130 ezer négyzetméter irodát adnak bérbe, ami megfelel a múlt évinek.
Az idén az első öt hónapban eddig 45 ezer négyzetméternyi irodaterületet adtak bérbe. Várható tendencia, hogy az irodabérlők körében felértékelődik a főváros központi üzleti negyede, a 4-es metró építése miatt a XI., valamint a IX. kerület déli része, s Észak-Pest több kerületében nagy bérirodaházakat épít néhány tőkeerős fejlesztő. Chris Naylor emlékeztetett arra, hogy Bécs hétszer akkora irodaterülettel rendelkezik, mint Budapest, ez alapján még jelentős tere lehet a magyar fővárosban az irodaterület növekedésének. Pichovszky Kristóf, a GKI Gazdaságkutató Rt. munkatársa közölte: a budapesti irodák kihasználatlansági rátája az idén az első negyedévben 19,7 százalék volt, az egy évvel korábbi időszakhoz viszonyítva 3 százalékponttal alacsonyabb.
Ez év végére várakozásaik szerint a kihasználatlansági ráta tovább javul és 17-18 százalékra mérséklődik. A GKI szakembere szerint az európai uniós csatlakozás fellendülést hozhat, az esetlegesen idetelepülő külföldi kis- és középvállalkozásoktól várható az irodapiac élénkülése. A bérleti díjak és az eladási árak tekintetében stagnálásra számítanak az ingatlanpiaci szakemberek. Kifejtette, hogy a kormányzati szféra sem vár nagyobb mozgást a csatlakozással kapcsolatban. Ugyanakkor megfigyelhető, hogy a prioritások jelentősen eltérnek egymástól. Míg a vállalatoknál az ár- és a piaci kondíciók mellett a jó közlekedés és a parkolási helyzet jelenti a fő szempontokat, addig a kormányzati intézmények a biztonságot, az informatikai hálózat kiépítettségét és mindenekelőtt a Parlament közelségét tekintik fontosnak.
A GKI adatai szerint az újonnan kötött szerződésekben szereplő bérleti díjak a 12-15 euró/négyzetméter/hó sávban mozogtak az első negyedévben. Nem hagyható azonban figyelmen kívül az a tény, hogy a szerződő felek közül a bérlők bevételei forintban keletkeznek, a bérleti díj kifizetései pedig euróban esedékesek. Az a szempont sem elhanyagolható, hogy a forint az euróval szemben az elmúlt időszakban jelentősen felértékelődött. Mindezek együttesen a GKI álláspontja alapján egyértelműen a bérleti díjak reálértékben vett csökkenését jelentik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.