Kéthetente tekintik át a magyar villamosenergia-rendszer tüzelőanyag- és teljesítménytartalékait a Magyar Villamosenergia-ipari Rendszerirányító Rt. (Mavir) vezetésével az ágazatban érdekelt cégek képviselői - közölte érdeklődésünkre Kapás Mihály, az Országos Diszpécser Szolgálat vezetője. A legfontosabb kérdés a földgáz és a folyékony tüzelőanyagok tartalékszintje, vagyis a Duna menti és a tiszai erőművek tüzelőanyag-ellátásának biztonsága.
A közüzemi nagykereskedő, az MVM Rt. mellett a Mol Rt. képviselője is részt vesz ezeken az egyeztetéseken. A rendszerirányító egyébként három hónapra előre tekintve vizsgálja a magyar villamosenergia-rendszer teljesítménymérlegét. Az idei téli felkészülés annyiban tér el a korábbi évekétől - jelezte Kapás Mihály -, hogy a paksi atomerőmű 2-es blokkjával továbbra sem számolhat a rendszerirányító, ez 10 százalékos kapacitáskiesést jelent.
A tartalékok áttekintése mellett a korlátozási rendszert is időről időre tesztelik. Nemcsak a szabályok folyamatos aktualizálásáról van szó, hanem a technika vizsgáztatásáról is.
A fogyasztók korlátozásáig természetesen ezeken a gyakorlatokon nem viszik el a rendszert, de gyakorlatilag ezt az utolsó fázist kivéve minden lépést, minden automatikát leellenőriznek.
Közel másfél évtized után, 2003. január 13-án kora hajnalban elkerülhetetlen volt bizonyos fogyasztók átmeneti korlátozása a rendszer működőképességének fenntartása érdekében. A rendkívüli hidegben ugyanis a Mátrai Erőmű Rt.-ben részlegesen megbénult a tüzelőanyag-adagoló rendszer, a magas víztartalmú lignit ugyanis minden megelőző intézkedés ellenére is megfagyott. Erre és a hasonló esetekre jó előre nemigen lehet felkészülni, ahogyan maga a rendkívüli és tartós hideg is váratlanul érte az országot. Akkor, részben a hazai tartalékok indításával, illetve a nemzetközi segítség igénybevételével sikerült a magyar rendszer működőképességét fenntartani.
A nyugat-európai országokkal ellentétben egyébként Magyarországon változatlanul a tél a csúcsfogyasztási időszak. Hagyományosan december második hetében jelentkezik a legnagyobb villamosenergia-igény, azután jelentős visszaesés következik. Ezt az iskolai szünet, illetve az ipari üzemek év végi leállásai indokolják. Ezt követően általában január második hetében fut fel ismét az áramigény.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.