BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Kínába mennek a PET palackok

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Világgazdaság
Hosszú távon rendkívül veszélyes lehet az éves szinten megközelítőleg 2 milliárd forintos forgalmat produkáló hazai műanyag-újrahasznosító iparra nézve az, hogy a magyarországi műanyaghulladék jelentős részét Kínában dolgozzák fel - közölte érdeklődésünkre Tarsolyné B. Ildikó, a Remoplast Kht. ügyvezető igazgatója.



Hasonló véleményének adott hangot Horváth István, a Holofon 95 Rt. vezérigazgatója is, aki úgy látja, hogy a hazai műanyag-újrahasznosítás fejletlensége miatt túlságosan kiszolgáltatott mind a világpiaci folyamatoknak (kőolajár alakulása), mind a kínai partnerek pillanatnyi igényeinek. A jelentős kínai érdeklődés miatt pedig nincs igény a hazai cégeknél további fejlesztésre, a feldolgozási lánc kiegészítésére.

A kínai vállalatok elsősorban a műanyag üdítős palackok (PET) elsődleges feldolgozása után keletkező ledarált műanyagot vásárolják hazánkban.

A PET palackokból származó műanyag darálék feldolgozásával a távol-keleti ország textilipara számára biztosítanak nyersanyagot. Magyarországon jelenleg mintegy 25-30 ezer tonna műanyaghulladékot dolgoznak fel évente, aminek csak egy része a PET palackból származó. Ebből mintegy 2-3 ezer tonnányit vásárolnak fel a kínai vevők, de Tarsolyné B. Ildikó szerint ennek a többszörösére is lenne kereslet. A szakemberek egyetértenek abban, hogy Magyarországon az Európai Unióhoz képest jóval alacsonyabb áron tudnak PET hulladékhoz jutni a kínai vevők, részben a szállítási költségek (csak tengeren szállítható ekkora mennyiségű áru), részben pedig a hazai cégek kiszolgáltatott helyzete miatt.

A műanyag-újrahasznosítás terén az engedékenyebb környezetvédelmi törvényeknek és az alacsony bérköltségeknek köszönhetően az alapanyagért magasabb árat kínáló kínai konkurencia egyébként egyre komolyabb gondot jelent az ipar európai uniós képviselőinek - derül ki az Európai Műanyag-újrahasznosítók (European Plastic Recyclers) szervezetének közleményéből. Bár a nyilvántartások hiányosságai miatt pontos adatok nincsenek, becslések szerint az Európában keletkező műanyaghulladék 30-50 százaléka kerül a távol-keleti országba újrahasznosításra. Az európai hulladék Kínába áramlása pedig működésük gazdasági alapjaitól fosztja meg a helyi vállalatokat. A folyamat a közvetlen gazdasági nehézségeken túlmenően hosszabb távú veszélyeket is magában rejt. Az európai vállalatok arra figyelmeztetnek, hogy mire Kína importalapanyag-igénye a saját, fejlődésben lévő gazdasága által termelt hulladék mennyisége miatt csökken, addig Európában már nem lesz kielégítő a szükséges újrahasznosítási kapacitás.

Google News Világgazdaság
A legfrissebb hírekért kövess minket a Világgazdaság.hu Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.